Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 08.08.2017

Publicyści o Aleksandrze Ładosiu: Dokonał czegoś niezwykłego

– To pokolenie polityków ukształtowanych przez II RP, którzy w momencie, gdy stało się jasne, że Niemcy planują zagładę narodu żydowskiego, robili wszystko, by pomóc prześladowanym – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. Historyk na naszej antenie odniósł się do opisanej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” historii Aleksandra Ładosia, autorstwa Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza, którzy również gościli w Polskim Radiu 24.

Na pierwszej stronie „DGP” ukazał się we wtorek artykuł o Aleksandrze Ładosiu, polskim dyplomacie w Bernie, który wraz z działającymi w Szwajcarii i USA organizacjami żydowskimi, uratował kilkuset Żydów z Holokaustu. Według dziennika, Ładoś stworzył precyzyjny mechanizm ratowania Żydów.

– Ładoś to znana postać międzywojnia (...), brał m.in. udział w rozmowach w Rydze w 1921 roku. Teraz dowiadujemy się o zapomnianych faktach. Okazuje się, że polityk i jego współpracownicy dokonali czegoś niezwykłego – komentował w PR24 Piotr Dmitrowicz.

Historyk zauważył na naszej antenie, że postawa Aleksandra Ładosia wpisuję się w postawę wielu przedstawicieli ówczesnego życia publicznego w Polsce. – Ładoś był dyplomatą ukształtowanym przez II RP; kwestia ratowania Żydów była dla niego zapewne sprawą poczucia obowiązku – wskazywał ekspert, przypominając przy tym m.in. postać Henryka Sławika, który również przyczynił się do uratowania kilku tysięcy Żydów.

Jak podkreślał Zbigniew Parafianowicz, Aleksander Ładoś był mózgiem, koordynatorem i kuratorem akcji ratowania Żydów. – Gdyby ta akcja się powiodła do końca, to udałoby się uratować kilka tysięcy osób. Andrzej Ładoś spinał i koordynował starania bardzo dużej grupy ludzi, zarówno naszych dyplomatów i urzędników, jak i przedstawicieli środowisk szwajcarskich Żydów. Jako najwyższy przedstawiciel państwa polskiego w Szwajcarii czuł się odpowiedzialny za obywateli naszego kraju – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Michała Potockiego działania Aleksandra Ładosia pokazują systemowe zaangażowanie polskiego rządu na uchodźctwie w ratowanie Żydów z Holokaustu. - Personel dyplomatyczny nawiązał bliskie relacje z konsulem honorowym Paragwaju, od którego kupowano blankiety paszportów paragwajskich. Te blankiety były wypełniane przez polskich pracowników ambasady i podpisywane przez konsula Paragwaju. Kanałami konspiracyjnymi fotokopie paszportów trafiały do getta. Na podstawie tego mechanizmu można było wyciągać ludzi z getta – powiedział dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 8.08.17

Godzina emisji: 12.35 i 18:06