Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 26.09.2017

Ustawy o KRS i SN w Sejmie. „Nie ma woli ich przyjęcia”

Prezydenckie projekty ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości – o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym – trafiły do Sejmu. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o tym, czy przygotowane pod przewodnictwem Andrzeja Dudy dokumenty zakończą spór dotyczący zmian w sądownictwie, rozmawiali publicyści – Rafał Otoka-Frąckiewicz i Dariusz Grzędziński.

Projekty ustaw o KRS i SN, autorstwa prezydenta, to efekt zawetowania aktów prawnych przygotowanych latem przez rząd. 24 lipca Andrzej Duda zapowiedział, że w przeciągu dwóch miesięcy zaprezentuje swoje propozycje. Założenia inicjatywy prezydenta zostały przedstawione przez niego w poniedziałek, we wtorek dokumenty trafiły do Sejmu.

Jak oceniał na naszej antenie Dariusz Grzędziński, dziennikarz „Faktu”, projekty Andrzeja Dudy nie zakończą jednak sporu dotyczącego reformy wymiaru sprawiedliwości. – W Sejmie - ani po stronie rządzących, jak i opozycji - nie ma woli politycznej, by przyjąć propozycje prezydenta. Cały czas jesteśmy w pacie – komentował gość PR24. – To, że projekty trafiły na Wiejską, niewiele tak naprawdę zmienia – podkreślał.

W podobnym tonie w Polskim Radiu 24 wypowiadał się Rafał Otoka-Frąckiewicz. – Wracamy do punktu wyjścia – stwierdził komentator. – Przed zawetowaniem ustaw o KRS i SN Andrzej Duda był brutalnie atakowany przez opozycję. Później przez chwilę był traktowany dobrze, a teraz znów opozycja mówi o koszmarnych i słabych propozycjach (…) – dodawał red. naczelny portalu „pitu-pitu.pl”.

W ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa Andrzej Duda podtrzymał postulat, by sędziów do Rady wybierał Sejm większością 3/5 głosów. Gdyby to się nie udało, proponuje, by posłowie głosowali metodą „jeden poseł – jeden głos”.  To zdaniem Andrzeja Dudy, umożliwi wielopartyjny wybór członków KRS. W ustawie o Sądzie Najwyższym prezydent przewiduje m.in. utworzenie dwóch nowych izb: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która zajmie się rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. W pracach obu nowych izb będą brać udział ławnicy wybierani na czteroletnią kadencję przez Senat spośród kandydatów zgłaszanych przez obywateli.


Dariusz Gędziński i Rafał Otoka-Frąckiewicz/fot.PR24 Dariusz Gędziński i Rafał Otoka-Frąckiewicz/fot.PR24

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Debata dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.09.17

Godzina emisji: 17.08