Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 20.10.2017

Szczyt UE. "Poparcie ze strony Tuska cieszy, ale nie zaskakuje"

Przywódcy państw Unii Europejskiej w drugim dniu szczytu w Brukseli rozmawiają m.in. o nowej metodzie pracy krajów członkowskich, zaproponowanej przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. W gronie 27 państw omówione zostaną także dotychczasowe negocjacje w sprawie Brexitu. W Polskim Radiu 24 komentarz ekspertów – prof. Tomasza G. Grossego i dra Bartosza Rydlińskiego.
Premier Beata Szydło (L) i premier Węgier Viktor Orban (P) podczas drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, 20 bm. Przywódcy państw UE będą rozmawiać o nowej metodzie pracy krajów członkowskich zaproponowanej przez szefa RE Donalda Tuska.Premier Beata Szydło (L) i premier Węgier Viktor Orban (P) podczas drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, 20 bm. Przywódcy państw UE będą rozmawiać o nowej metodzie pracy krajów członkowskich zaproponowanej przez szefa RE Donalda Tuska. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • 20.10.17 Trwa szczyt UE w Brukseli. Komentarz prof. Tomasza G. Grossego
  • 20.10.17 Trwa szczyt UE w Brukseli. Komentarz dra Bartosza Rydlińskiego
Czytaj także

Tusk w "Programie Przywódców" na najbliższe kilkanaście miesięcy podkreśla, że jedność nie może być wymówką dla stagnacji, ale ambicje nie mogą prowadzić do podziałów. Proponuje polityczne dyskusje w gronie szefów państw i rządów na najtrudniejsze dla UE tematy, by odblokowywać sprawy, co do których brak porozumienia na niższym szczeblu.

W opinii prof. Tomasza G. Grossego, głos przewodniczącego RE, w kontekście reformy funkcjonowania UE, jest istotny. – Aktywność Donalda Tuska odbieram jako próbę załagodzenia rosnących podziałów między Europą Środkową a Zachodnią, między strefą euro a tymi, którzy nie mają wspólnej waluty – wskazywał europeista z UW.

Według Donalda Tuska, instytucje unijne powinny skupić się przede wszystkim na praktycznych rozwiązaniach rzeczywistych problemów obywateli UE, by przywrócić im poczucie stabilności, bezpieczeństwa i przewidywalności.

Pierwszy dzień szczytu

Podczas czwartkowych rozmów, dotyczących m.in. kryzysu migracyjnego, premier Beata Szydło poruszyła także kwestię Nord Stream II. Szefowa polskiego rządu zaapelowała o przyspieszenie przez Komisję Europejską prac legislacyjnych i prawnych ws. budowy gazociągu. Polskę w tej sprawie poparł m.in. szef RE Donald Tusk.

Jak oceniał w PR24 dra Bartosz Rydliński, poparcie ze strony Tuska „może w pewnym sensie cieszyć”, ale nie zaskakuje. – Donald Tusk podkreślał niejednokrotnie, że jest zwolennikiem stworzenia unii energetycznej. Nord Stream II natomiast torpeduje ideę stworzenia wspólnego rynku gazu w Europie – wyjaśniał politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Więcej w rozmowach z ekspertami.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP

______________________

Data emisji: 20.10.17

Godzina emisji: 11.15; 11.45