Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 30.10.2017

Rezydenci kończą protest głodowy. "Błędne koło"

Młodzi lekarze zrezygnowali z protestu głodowego, prowadzonego od drugiego października. Rezydenci zapowiadają jednocześnie inne formy prowadzenia protestu. W magazynie Północ-Południe o sytuacji w systemie opieki zdrowotnej mówił Jerzy Gryglewicz, ekspert z Uczelni Łazarskiego.  
Posłuchaj
  • 30.10.17 Północ-Południe: Rezydenci kończą protest głodowy
Czytaj także

Rezydenci zapowiedzieli, że będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala pracować dłużej niż przewidują obowiązujące normy. Jak poinformowali protestujący, klauzule opt-out dotyczą lekarzy i diagnostów laboratoryjnych.

– Największym problemem polskiego systemu opieki zdrowotnej jest to, że mamy najmniej w całej Unii Europejskiej lekarzy na 1000 mieszkańców. Lekarze w Polsce pracują zatem zdecydowanie więcej niż lekarze w innych krajach – mówił na naszej antenie Jerzy Gryglewicz. – Mamy do czynienia z błędnym kołem. Lekarze dużo pracują, chcieliby pracować mniej i zarabiać więcej. Ponieważ nie zarabiają zbyt dużo to pracują więcej – dodawał.

Rezydenci – którzy protestują od 2 października – domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w szybszym tempie niż proponuje rząd; chcą także powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

Tymczasem, rząd przyjął projekt autorstwa Ministerstwa Zdrowia, stopniowo zwiększający nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.; w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Więcej w całej audycji.

W II części magazynu Północ-Południe o zaprezentowanej przez resort cyfryzacji platformie mObywatel mówił dr Alek Tarkowski, dyrektor Centrum Cyfrowego. Aplikacja daje możliwość weryfikacji danych bez konieczności noszenia przy sobie „plastikowych dokumentów”.

W części informacyjnej magazynu Północ-Południe m.in. o stratach wywołanych przez orkan Grzegorz, a także sytuacji w Katalonii.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/zz

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 30.10.17

Godzina emisji: 21.00