Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 03.12.2017

75. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota"

Rada Pomocy Żydom "Żegota" działała konspiracyjnie w latach 1942–1945, jako organ polskiego rządu na uchodźstwie. Jej zadaniem było organizowanie pomocy dla Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Artur Markowski z Muzeum POLIN.
Pomnik Rady Pomocy Żydom Żegota przed Muzeum PolinPomnik Rady Pomocy Żydom Żegota przed Muzeum PolinMUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Rada Pomocy Żydom powstała 4 grudnia 1942 roku w Warszawie. Mimo, że za pomoc ukrywającym się Żydom groziła kara śmierci, od jesieni 1941 roku - udzieliła wsparcia materialnego około 4 tys. osobom. Ponadto zdobywała dokumenty (ok. 50 tys.), szukała mieszkań i kryjówek dla uciekinierów z gett i w miarę możliwości starała się również zapewnić im opiekę medyczną.

Jak podkreślił gość audycji na ziemiach okupowanej Polski funkcjonowały wyjątkowo drastyczne przepisy dotyczące pomocy Żydom. - Nie chodziło jedynie o udostępnienie schronienia, ale wszelka inicjatywa w ich sprawie była karana śmiercią, stąd tysiące ludzi zostało bez szans na przetrwanie – tłumaczył dr Artur Markowski. - Podstawę tej organizacji tworzyli ludzie, którzy ryzykując życie, oferowali pomoc, zaś pieniądze na ten cel pochodziły z dwóch źródeł: rządu w Londynie oraz wkładu wspólnoty Żydowskiej – dodał ekspert.

Dzięki wysiłkom Ireny Sendlerowej i jej referatu opieką udało się objąć 2,5 tys. żydowskich dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta. - Geneza "Żegoty" silnie wiąże się również z osobą Zofii Kossak-Szczuckiej, która przed wojna należała do różnych organizacji katolickich i głęboko na sercu leżała jej chęć pomocy bliźniemu – dodał Markowski.

Rada Pomocy Żydom była jedyną w okupowanej przez Niemców Europie instytucją państwową ratującą Żydów.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Oklińska

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 8:37