Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 04.06.2018

29 lat od zwycięstwa „Solidarności” w wyborach kontraktowych

4 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. O wydarzeniach sprzed 29 lat mówił w audycji Historia Na Dziś Patryk Pleskot z IPN.
Posłuchaj
  • 04.06.2018 Patryk Pleskot: „Wydawało się, że przy Okrągłym Stole władza dokonała pewnego majstersztyku”.
Czytaj także

Wybory z 1989 roku nie były w pełni demokratyczne. Podczas rozmów Okrągłego Stołu, "Solidarność" i obóz komunistycznej władzy doszły do porozumienia, w myśl którego zagwarantowano rządzącej „koalicji”, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 65 procent miejsc w Sejmie. Senat był wybierany w sposób całkowicie demokratyczny. Po dwóch turach wyborów opozycja zdobyła 161 miejsc w Sejmie, czyli maksymalną liczbę posłów, na jaką pozwalał kontrakt zawarty z komunistami oraz 99 miejsc w Senacie.

Zdaniem Patryka Pleskota takiego wyniku wyborów nie spodziewał się nikt.  – Wydawało się, że przy Okrągłym Stole władza dokonała pewnego majstersztyku. Z jednej strony pokazała, że się demokratyzuje, ale z drugiej się zabezpieczyła. Władza naiwnie sądziła, że zdobędzie sporo głosów. Wybory czerwcowe były przełomowe, chociaż nie miały takie być z punktu widzenia scenariusza przyjętego przy Okrągłym Stole. To miała być ewolucyjna droga powolnej demokratyzacji, którą rozpisano na kilka lat – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/cd

____________________ 

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 04.06.2018

Godzina emisji: 20:37