Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 19.01.2016

Jerzy Stajuda. Rok 1968 uczynił go malarzem

- Opisał moment, kiedy przestał być krytykiem. Sierpień 1968 roku. Nad głową przelatywały mu transportowce z sowieckimi żołnierzami mającym wkroczyć do Czechosłowacji, a on uświadomił sobie, że jego pisanie nie ma już sensu - wspominał Jerzego Stajudę prof. Grzegorz Kowalski.
Posłuchaj
  • Radiowe wspomnienie o Jerzym Stajudzie (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

Ten moment uwiecznił potem w słynnej pracy zatytułowanej - w nawiązaniu do Szekspira - "Okręt, który rozbił się u wybrzeży Czech". Złożyły się na nią zamknięte w szufladzie, przez samego artystę wykonane drewniane modele okrętów wojennych.

Jerzy Stajuda był krytykiem artystycznym, rysownikiem i malarzem, ale też kimś więcej. Jego mieszkanie pełniło przez długie lata rolę salonu artystycznego, który przeszedł do legendy. Sam gospodarz imponował erudycją i zamiłowaniem do literatury oraz muzyki. Zresztą przed jednym ze swoich muzycznych mistrzów pewnego dnia publicznie uklęknął.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Aleksandra Semenowicz (scenografka, towarzyszka życia Jerzego Stajudy), Jeremi Stajuda (syn Jerzego), Elżbieta Szańkowska (historyczka sztuki), Dorota Szwarcman (krytyczka muzyczna), prof. Waldemar Baraniewski (historyk sztuki), prof. Grzegorz Kowalski (artysta), Tadeusz Nyczek (krytyk literacki i plastyczny), Paweł Althamer (artysta),

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/bch