Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 22.11.2016

Włosy prawdę Ci powiedzą. Na czym polega trychologia?

Piękne, zdrowe i lśniące włosy są nie tylko oznaką dbałości o fryzurę oraz używania odpowiednich kosmetyków, ale też świadczą o dobrej kondycji całego organizmu. Nadmierne wypadanie, przetłuszczanie czy łupież są sygnałem, że potrzebujemy leczenia. Jeśli więc zaczynamy je od włosów, powinniśmy udać się do trychologa.

Czym jest trychologia?

Nazwa ,,trychologia” pochodzi od greckiego słowa trikhos, co oznacza „włos”. Początki rozwoju tej dziedziny medycyny datuje się na 1860 r. W 1928 r. otwarto  w Londynie, pierwszą klinikę, w której specjalizowano się w diagnozie chorób skóry głowy i włosa. Trychologię jako specjalizację studiów wprowadzono po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Obecnie jest to interdyscyplinarna dziedzina nauki i medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy. Trychologia leży na granicy medycyny estetycznej i dermatologii, a bazuje na naukach takich jak chemia, fizyka, medycyna, biologia, biotechnologia, kosmetologia w odniesieniu do włosów. Zajmuje się cyklem życia włosa, czyli jego wzrostem, wypadaniem oraz schorzeniami takimi jak łupież, łojotok, przesuszenie, przedwczesne starzenie, zmiany w budowie i strukturze skóry głowy i włosów, wypadaniem, stanami zapalnymi. Ma na celu zapobieganie schorzeniom włosów i skóry głowy lub poprawę ich stanu i wyglądu.

Foto: pixabay.com/JESHOOTS

Na początek analiza

Włosy są odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i powinno się je dokładnie obserwować, a gdy zauważamy, że coś się z nimi dzieje, musimy reagować. Dziennie tracimy ok. 150 włosów i ten stan jest prawidłowy, ale kiedy zaczynają one wypadać nadmiernie, pojawia się łupież lub inne niepokojące sygnały, warto udać się na wizytę do specjalisty. Pierwsze badanie trychologiczne to analiza rodzaju skóry głowy i włosów. Jest bezbolesna i nie trzeba się do niej przygotowywać. Poprzedzona jest ona dokładnym wywiadem na temat stanu zdrowia, zaburzeń hormonalnych, morfologii, diety i stosowanych kosmetyków. Po niej przystępuje się do badania za pomocą kamerki z 200-400-krotnym powiększeniem. Obraz z niej ukazywany jest na monitorze i oceniany przez trychologa. Pod mikrokamerą badaniu podlega skóra głowy, włosy na całej długości i cebulki. Trycholog powinien współpracować z lekarzem ginekologiem, endokrynologiem oraz dermatologiem i w razie potrzeby zlecić skierowanie do właściwego specjalisty. Trycholog może również zlecić wykonanie analizy pierwiastkowej włosa, skierować na wykonanie innych badań lub zalecić stosowanie konkretnych preparatów odbudowujących włosy i leczących problemy skóry głowy.

Czytaj także
włosy blond kobieta 1200.jpg
Jak dbać o włosy jesienią?

Ile kosztuje badanie?

Cena wizyty u trychologa waha się od 80 do 150 złotych i zależy od czasu badania. Najkrócej trwa ono około 20 minut, ale w innych przypadkach może się wydłużyć nawet do godziny. Częstotliwość wizyt zależy od problemu, jaki został wykryty u danego pacjenta. Zwykle są to 1-3 wizyty co 1,5-3 miesiące. Jeśli ktoś decyduje się na zabiegi trychologiczne, częstotliwość wizyt zwiększa się do około 4-8 w odstępach cotygodniowych.

Foto: pixabay.com/stux

Zabiegi trychologiczne

Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów i ich całej powierzchni, dzięki czemu można wykryć m.in. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczycę, łysienie, problemy hormonalne, dolegliwości związane z tarczycą. Ustalenie przyczyn wypadających włosów pozwala dobrać właściwy zabieg. Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu specjalnych koktajli odżywczych. Kuracja przeprowadzana jest za pomocą specjalnego urządzenia, które przypomina pistolet z cieniutką igiełką. Skóra głowy jest ostrzykiwana co kilkanaście milimetrów. Dzięki igle istnieje możliwość przebicia się przez rogową warstwę naskórka, w ten sposób dobroczynne substancje mają szanse dotrzeć do skóry właściwej. Terapia lampą PUVA polega na naświetlaniu pacjenta długimi promieniami ultrafioletowymi, po uprzednim nałożeniu preparatu leczniczego na skórę głowy. Preparaty te powodują zwiększenie wrażliwości skóry na światło, dzięki czemu kuracja jest skuteczniejsza. Metoda PUVA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łuszczycy, stosuje się również w przypadku takich chorób jak bielactwo czy łysienie plackowate. Karboksyterapia jest metodą walki z problemem nadmiernego wypadania oraz przerzedzania się włosów i polega na podawaniu w głąb skóry głowy medycznego dwutlenku węgla za pomocą cienkiej igły, co stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, intensywnie pobudza metabolizm, poprawia mikro-, makrokrążenie oraz elastyczność skóry. Dzięki temu mieszki włosowe i cebulki są odżywione oraz pobudzone do produkcji nowych włosów.

Czytaj także
kobieta blond dugie wlosy_1280.jpg
O czym świadczy kolor włosów?

Domowa terapia

Pamiętajmy, że na nasze włosy wpływ ma wiele różnych czynników. Mogą to być problemy hormonalne, stres, błędy żywieniowe czy predyspozycje genetyczne. W przypadku zaburzonej gospodarki hormonalnej, istotną rolę odgrywają takie narządy jak tarczyca, przysadka mózgowa i kora nadnerczy. Niewłaściwa praca hormonów jest również przyczyną łysienia androgenowego, genetycznego. Z kolei problemy ze stresem i niewłaściwym odżywianiem, mogą spowodować nie tylko wypadanie włosów, ale ich kruszenie się, łamliwość. Hormony stresu obkurczają mięśnie przywłośne oraz naczyń krwionośnych. Włosy zaczynają słabnąć i wypadać z niedożywionego i niedotlenionego mieszka. Poza specjalistycznymi zabiegami i preparatami o skomplikowanym składzie, warto też pamiętać o diecie bogatej w owoce, warzywa i białko, a także o odpowiedniej dawce snu, odpoczynku i redukowaniu stresu.

 

Aleksandra Rybińska