Logo Polskiego Radia
Trójka
Piotr Kowalczyk 11.03.2011

Mussolini, Madonna i Prince w teledysku Genesis

W zeszłym tygodniu Phil Collins, perkusista Genesis zakończył karierę. Prezentujemy kolejną porcję opowieści o piosenkach jego grupy. Czyta Piotr Metz.
Genesis, lata 70.Genesis, lata 70.
Posłuchaj
  • Genesis - Throwing It All Away
  • Genesis - Land Of Confusion
  • Genesis - Into Deep
  • Genesis - Tonight Tonight Tonight
Czytaj także

Opowieści muzyków grupy Genesis można słuchać od poniedziałku do czwartku w paśmie porannym Trójki, ok. godz. 7:35. Opowiadają: Mike Rutherford, Phil Collins, Peter Gabriel, Tony Banks. W tym tygodniu usłyszeliśmy 4 historie piosenek z płyty "Invisible Touch" (1986).

"Throwing It All Away"

Drugi singiel z albumu "Invisible Touch" to piosenka autorstwa basisty Mike’a Rutherforda, który napisał tekst i większość muzyki. W tym samym czasie nie mogąc przeforsować innych swoich kompozycji, zaczął solowy projekt Mike & The Mechanics.

- Byłem w tym biznesie od 25 lat i napisałem sporo piosenek, ale miałem problemy, żeby przekonać do nich ludzi w zespole, więc pomyślałem "zrobię je sam".

"Land of Confusion"

Tego singla z "Invisible Touch" pamiętamy ze względu na chyba najsłynniejszy teledysk w historii zespołu. Jego bohaterowie stylizowani są na kukiełki z angielskiego show telewizyjnego "Spitting Image". Oprócz samej grupy i mężów stanu od Reagana i Gorbaczowa do Mussoliniego i Kadafiego w tłumie kilkudziesięciu postaci możemy dostrzec m.in. Stinga, Madonnę, Prince’a i Michaela Jacksona. Zespół zatoczył koło, być może podświadomie, idąc w ślady swojego byłego kolegi Petera Gabriela od zawsze bardzo pilnującego wizualnej strony muzyki.

Phil Collins: - Uwielbiam wizuale. Zawsze zaczynam od obrazów. To one inspirują teksty. To wspaniałe, że obecnie można łączyć w jedno muzykę i obraz. Rozumiem oczywiście tych artystów, którzy mają gdzieś całą tą stronę wizualną i wszystkie historie promocyjne z tym związane. Ale wideo dopiero raczkuje. Zupełnie tak jak kiedyś wczesna stereofonia, gdzie pociągi i samoloty pędziły między głośnikami. Na razie wideo jest na podobnym etapie.

"In Too Deep"

Piosenka z tekstem Phila Collinsa, napisanym tuż po tym, jak muzyk dostał zlecenie na stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu Mona Lisa. W wideoklipie do utworu Tony Banks gra nie jak w zespole na baterii elektronicznych keyboardów, ale na koncertowym fortepianie, nawiązując do swoich znanych tylko nielicznym dokonań solowych. - Chciałbym więcej pracować solo, ale wiem, że jestem bardziej bezkompromisowy niż koledzy. Zupełnie jak truskawki bez bitej śmietany - przyznaje muzyk.

"Tonight Tonight Tonight"

Czwarty singiel z "Invisible Touch", mocno skrócony w porównaniu do 9-minutowej wersji albumowej.

Phil Collins: - Mam mnóstwo dobrych wspomnień z tamtego okresu Genesis. A jeśli narzekam, że coś tam było do kitu, to mnie akurat wolno, bo tam byłem

(kow)

Aby odsłuchać opowieści muzyków, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku znajdującą się po prawej stronie w boksie "Posłuchaj".