Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Dmitrowicz 21.03.2011

Tajemnica Warneńczyka

Ciała władcy nigdy nie odnaleziono, dlatego wielu sądziło, że Władysławowi udało się przeżyć.
Władysław podczas bitwy pod Warną (Jan Matejko)Władysław podczas bitwy pod Warną (Jan Matejko)źr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Czy król Warneńczyk zginął pod Warną?
Czytaj także

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że 10 listopada 1444 roku, król Władysław zginął pod Warną, wszystkie źródła to potwierdzają. Jest jedno "ale" - nie odnaleziono jego ciała – powiedział historyk - dr Piotr Węcowski z Instytutu Historycznego UW.

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" zaznaczył, że większość rycerstwa chrześcijańskiego nie miała możliwości powrotu na miejsce bitwy i odnalezienia ciała władcy. Turcy, po ucięciu królowi głowy, nie byli zainteresowani resztą zwłok. Później pojawiała się ona w różnych miejscach, ale według relacji miała blond włosy, a Warneńczyk miał kruczoczarne.

Gość radiowej Jedynki stwierdził, że nie było zabiegów o oddanie ciała ani głowy, gdyż przez długi czas twierdzono, że władca przeżył. Po całych Bałkanach jeździły delegacje, które go poszukiwały.

Historyk podkreślił, że do Polski przychodziły informacje o tym, że widziano go w różnych miejscach.

Dr Piotr Węcowski przypomniał, że osoby, które przynosiły "dobre nowiny", potwierdzające teorie, że Warneńczyk żyje, były przez jego brata hojnie obdarowywane.

Trzy lato zwlekano z koronacją młodszego brata Władysława - Kazimierza Jagiellończyka – gdyż wciąż oczekiwano na przyjazd króla. Była to też wypadkowa gry politycznej przyszłego króla Polski, który w ten sposób targował się z elitą polityczną kraju o to, na jakich warunkach do niego przybędzie. Nie spieszyło mu się z objęciem tronu i podbijał "stawkę".

Jedna z historii łączy Władysława Warneńczyka z portugalską wyspą Maderą.

- W 1452 roku krążył po ziemiach polskich pewien list, którego nadawca utrzymywał, że jest Portugalczykiem, przyjacielem Władysława, który przebywa na "portugalskich wyspach" – informował historyk.

Król miał też pojawiać się w wielu innych miejscach, a historie te były wykorzystywane przez różne osoby, które się pod niego podszywały.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Czy król Warneńczyk zginął pod Warną?"
w ramce po prawej stronie.