Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 28.01.2013

Wśród pochowanych zakonników z Tyńca były... kobiety

Naukowcy z Zakładu Antropologii UJ przebadali szczątki zakonników pochowanych pod posadzką klasztoru Benedyktynów w Tyńcu - informuje "Dziennik Polski".
Opactwo Benedyktynów w TyńcuOpactwo Benedyktynów w TyńcuWikipediaCC/Jerzy Strzelecki

Jak wynika z badań, wśród osób pochowanych w obrębie klasztoru, były szczątki dwóch kobiet. Potwierdziła to też ekspertyza genetyczna wykonana w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie.
- Pochówki kobiet w obrębie klasztorów męskich zdarzały się rzadko. Mogły to być osoby z najbliższej rodziny bądź darczyńcy - wyjaśnia dr hab. Henryk Głąb, kierownik Zakładu Antropologii UJ.
Badaczom udało się również ustalić szczegóły wyglądu jednej z kobiet: prawdopodobnie była ciemną blondynką o brązowych oczach. Ustalenie koloru włosów i oczu tajemniczej kobiety z Tyńca umożliwił HIrisPlex, system do analiz ludzkiego materiału genetycznego (DNA), który wspólnie opracowali naukowcy z UJ, IES i uniwersytetu w Rotterdamie.
Zakład Antropologii UJ współpracuje z opactwem od lat 60. Naukowcy badali wcześniej szczątki dwóch opatów - "złotego" i "ołowianego" (od rodzaju zabytków, jakimi zostali obdarzeni w chwili pochówku).
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk