Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 16.01.2013

Fundusze inwestycyjne sposobem na lepszą emeryturę?

To sposób inwestowania skierowany szczególnie do osób, które myślą długofalowo. Fundusze inwestycyjne nie wymagają dużych kwot ani specjalistycznej wiedzy.
Fundusze inwestycyjne sposobem na lepszą emeryturę?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak inwestować w fundusze - słuchaj w "Bezpiecznych finansach"
Czytaj także

Piotr Kuczyński, z firmy doradczej Xelion, który był gościem audycji „Bezpieczne finanse” tłumaczył, że fundusz inwestycyjny można porównać do portfela, w którym mamy różne aktywa jak surowce, akcje, obligacje. - Wartość portfela zmienia się w czasie, w zależności od tego jak zarządzający nim postępuje – mówił.
Bernard Waszczyk z Open Finance podkreśla natomiast, że fundusze inwestycyjne skierowane są do wszystkich, ale ich grupą docelową są osoby, które chcą oszczędzać długoterminowo, na przykład na emeryturę. - W USA, gdzie powstały, stworzono je właśnie z myślą o emeryturach – dodał Bernard Wawszczyk. Minimalna kwota, jaką można zainwestować, w zależności od funduszu to najczęściej 100 lub 500 zł.
Jak działa fundusz inwestycyjny?Gromadzi środki od wielu inwestorów i w ich imieniu je inwestuje na rynku kapitałowym. Oznacza to, że oszczędzający nie musi się martwić w co inwestować, bo ktoś to robi za niego, ktoś inny analizuje najlepsze możliwości.
Eksperci zgodnie podkreślają, że w takim przypadku nie musimy się znać na inwestowaniu, ale musimy dobrze wybrać fundusz. Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego tłumaczy, że w długim okresie wszystkie fundusze mają podobne wyniki. - Dlatego bardzo ważne są tu opłaty, a te w Polsce póki co są jeszcze wysokie – dodał ekspert NBP.
Jak zabezpieczone są pieniądze w funduszach inwestycyjnych i jak fundusze premiują za ryzyko? O tym wszystkim usłyszysz w przygotowanej przez Marcina Pośpiecha audycji z cyklu "Bezpieczne finanse”.

(ei)

-------------------

Audycja powstała w ramach przygotowanego we współpracy z NBP cyklu "Bezpieczne finanse".

>> Czytaj więcej o cyklu "Bezpieczne finanse"