Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 07.01.2013

Jesteś młody? Możesz inwestować ryzykownie

Fundusze inwestycyjne to bardzo elastyczna forma lokowania pieniędzy. Jedna z głównych zasad inwestowania głosi, że im człowiek jest młodszy, tym może decydować się na większe ryzyko.
Jesteś młody? Możesz inwestować ryzykownieGlow Images/East News

Do funduszy najbardziej ryzykownych zaliczają się tzw. fundusze mieszane, w których częśc środków przeznaczona jest na zakup akcji, a druga część – obligacji. Zdaniem ekspertów, skłonność do ryzyka powinna jednak maleć wraz z wiekiem.

Przed wybraniem funduszu powinniśmy poznać jego wyniki historyczne. – Najlepiej sprawdzać fundusz, wybierając jak najdłuższe okresy, warto też ocenić wyniki w poszczególnych etapach rozwoju – mówi analityk finansowy, Bernard Waszczyk. – Może się zdarzyć, że dany fundusz w ciągu 10 lat okazuje się najlepszy, ale jeśli popatrzymy na jego wyniki w poszczególnych latach, wahania są bardzo różne - od bardzo wysokich zysków do dużych strat.

Banki nierzadko oferują swoim klientom dodatkową, przy inwestowaniu w fundusz, opcję, czyli lokatę. Zdaniem analityka finansowego Michała Sawraka, lepiej jednak wybrać fundusz bez kuszących promocji. W przeciwnym razie, możemy stracić sporą kwotę.

– Powinniśmy to rozpatrywać jako inwestycję w fundusz i dodatkowo w całkiem niezłą lokatę w pakiecie. Nie odwrotnie, choć banki tak sugerują – mówi ekspert. – Pamiętajmy, że nawet jeśli oprocentowanie takiej lokaty będzie bardzo korzystne, zarabiamy nie więcej niż trzy miesiące, bo takie lokaty są z reguły krótkoterminowe. Tymczasem w fundusz musimy zainwestować nawet połowę środków i może się okazać, że na tym polu stracimy.

Dowiedz się wszystkiego o wadach i zaletach funduszy inwestycyjnych, sprawdź, który z nich wybrać, by nie stracić, i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji, słuchając całego materiału reporterskiego Anny Depczyńskiej z audycji "4 do 4".

(kd)