Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 25.09.2013

Młodzi emigrują, Polska składa oferty. "Liczą się nie tylko pieniądze"

- Moim zdaniem nie wystarczy tylko dobra praca pojmowana jako dobrze płatna. Liczy się także jakość transportu i usług edukacyjnych - powiedziała w Jedynce prof. Irena Kotowska.
Według prowadzonych badań statystyczna osoba, która wyjechała z Polski wróciłaby tu, gdyby mogła zarabiać 6 tys. zł.Według prowadzonych badań statystyczna osoba, która wyjechała z Polski wróciłaby tu, gdyby mogła zarabiać 6 tys. zł. PAP/CTK
Posłuchaj
  • Prof. Irena Kotowska, prof. Barbara Kudrycka i Paweł Adamowicz o emigracji młodych Polaków i zachętach do powrotu (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Z najnowszych badań GUS wynika, że z Polski wyjechało 10 procent ludzi urodzonych w latach 1977 - 1986. Aż 70 proc. z 2 milionów Polaków żyjących poza granicami kraju to osoby przed 40 rokiem życia.

- Gdybyśmy patrzyli na przyczyny wyjazdu moglibyśmy powiedzieć, że młodzi Polacy emigrują, bo więcej zarobią za granicą lub są tutaj bezrobotni. Jeśli będziemy szybko rozwijać się gospodarczo, to może po pewnym czasie osiągniemy podobny status jak Wielka Brytania czy Niemcy - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka w "Popołudniu z Jedynką". Zaznaczyła jednak, że póki co Polska jest krajem "na dorobku" i nie może konkurować z zarobkami w państwach zachodnich.

Prof. Irena Kotowska, demograf ze Szkoły Głównej Handlowej zwróciła uwagę, że nie tylko pensja jest argumentem, którym młodzi kierują się wybierając miejsce do życia. Jej zdaniem zasadniczą sprawą dla przekonania młodych Polaków do powrotu jest poprawienie warunków i organizacji życia w Polsce. - Dla młodych ludzi, którzy mają dzieci szalenie ważna jest ciągłość i spójność pomiędzy kolejnymi etapami opieki i edukacji; między systemem żłobków, przedszkoli, szkół - powiedziała w Jedynkowej debacie.

Szereg działań, które młodym zaoferować może samorząd wymienił prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz. - Wprowadziliśmy bezpłatne przejazdy dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci. Inny sposób pomocy to budownictwo czynszowe pod wynajem, dostarczanie adekwatnego do potrzeb rynku wykształcenia oraz stypendia na studia zagraniczne - powiedział. Dodał jednak, że "żadne miasto nie jest samotną wyspą" i potrzebne jest wsparcie państwa.

Goście radiowej Jedynki są zgodni, że potrzebne są inicjatywy i programy, których efekty mogą zachęcić młodych Polaków do powrotu do kraju. Ale ta sama oferta mogłaby być kierowana do obcokrajowców. - Jesli będzie dobrze prowadzona polityka wizowa, a uczelnie będą starały się być na coraz wyższym poziomie, do Polski przyjeżdżać będzie coraz więcej studentów i pracowników z zagranicy - dodała minister Kudrycka.

Jakich zmian wymaga finansowanie studiów doktoranckich? Czym jest inteligentna specjalizacja i jak mogą ją wykorzystać regiony? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą przygotował i prowadził Krzysztof Rzyman.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)