Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 30.12.2013

Co jest skuteczniejsze: kary czy nagrody?

W psychologii istnieje pewne ciekawe zjawisko, ukryte pod hasłem: złe jest ważniejsze niż dobre. Co konkretnie to oznacza, tłumaczył w Trójce psycholog dr Sławomir Jarmuż.
Doświadczenia negatywne przeżywamy intensywniej i dłużej pamiętamy. Jednak nie jest to cała prawda o wychowaniu.Doświadczenia negatywne przeżywamy intensywniej i dłużej pamiętamy. Jednak nie jest to cała prawda o wychowaniu. Glow Images/ East News
Posłuchaj
  • Psycholog Sławomir Jarmuż o skuteczności kar i nagród (Obieg otwarty/ Trójka)
Czytaj także

Wszystko – jak się okazuje - ma związek z ewolucja człowieka. - Wyobraźmy sobie naszego praprzodka, który idzie przez las i nagle słyszy tajemniczy dźwięk. Z punktu widzenia jego przeżycia najlepiej jest przygotować się w takiej sytuacji do walki lub ucieczki. W efekcie ilość tego rodzaju doświadczeń spowodowała, że jesteśmy szczególnie wyczuleni na zjawiska negatywne, zagrażające nam. Skutki takiego kształtowania się mózgu widać nawet dziś – tłumaczył ekspert w audycji "Obieg otwarty”.

Przykładem może być eksperyment w którym dzieci miały za zadanie nauczyć się wykonywania pewnego zadania. Podzielono je na dwie grupy. W pierwszej za każdy postęp dziecko dostawało w nagrodę szklaną kuleczkę. Natomiast w drugiej dzieci dostały zestaw kuleczek na samy początku. - A kiedy popełniały błąd traciły kuleczkę. I okazało się, że szybciej zadania nauczyły się wykonywać dzieci, którym zabierano szklane kuleczki – opowiadał dr Sławomir Jarmuż.

Okazuje się, że negatywne wrażenia pamiętamy i przezywamy dłużej. Jednak, co podkreśla psycholog, także nastawienie na pozytywne aspekty jest istotne. Więcej na ten temat usłyszą Państwo w nagraniu audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei)