Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 08.03.2007

Preinkaskie obserwatorium

Na północ od Limy, na wzgórzu Chankillo odkryto wybudowane 2300 lat temu obserwatorium astronomiczne.

Prekolumbijskie kultury Ameryki, a zwłaszcza stworzone przez Indian wielkie cywilizacje, dysponowały nie byle jaką wiedzą astronomiczną. Teraz do już posiadanej przez nas wiedzy na jej temat dołożyliśmy nowe dane. Na północ od Limy, na wzgórzu Chankillo odkryto bowiem wybudowane 2300 lat temu obserwatorium astronomiczne, złożone z 13 wież różnej wysokości, rozmieszczonych na przestrzeni 300 m oraz dwóch budynków, być może służących za punkty obserwacyjne. Znalezisko opisane jest w najnowszym numerze Science.

Jak twierdzą autorzy badań, archeolog Ivan Ghezzi z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru i archeoastronom Clive Ruggles z uniwersytetu w angielskim Leicester, wieże służyły dawnym mieszkańcom Peru do obserwacji Słońca, prawdopodobnie związanych z kultem solarnym. Tak stare budowle (używane od III wieku p.n.e. do przełomu er) nie są, oczywiście, związane z cywilizacją Inków, która powstała dużo później, niedługo przed hiszpańskim podbojem - chociaż zwyczaj obserwowania najbliższej nam gwiazdy był popularny w tej andyjskiej cywilizacji. Nie wiemy jeszcze, kim byli konstruktorzy obserwatorium, ale jego odkrycie pozwala twierdzić, że zwyczaj wnikliwych obserwacji Słońca był dużo starszy od kultury Inków.

Jak dotąd, znane było tylko jedno podobne stanowisko – znajduje się ono na Wyspie Słońca na Jeziorze Titicaca na pograniczu boliwijsko-peruwiańskim.

Eugeniusz Wiśniewski

Źródło: National Geographic, Science