Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 16.08.2007

Co skrywa zieleń

Nowoczesna technika pozwoliła "przebić się" przez pokrywę gęstej dżungli

Zdjęcia, wykonane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu lotniczego i radarów o wysokiej rozdzielczości do penetrowania wierzchnich warstw ziemi, pozwoliły na stworzenie mapy terenów otaczających słynną kambodżańską świątynię Angkor Wat. Badania obejmujące 3000 km kw ujawniły istnienie 94 nieznanych dotąd świątyń, przykrytych w większości gęstą roślinnością oraz ślady 74 innych budowli, o których jeszcze trudno coś powiedzieć, a także gęstą sieć kanałów nawadniających, stawów i dróg. Świetność Angkor przypada na IX-XVI w, a następnie miasto, liczące co najmniej pół miliona mieszkańców (niektórzy mówią o milionie), rozciągające się na obszarze 1000 km kw, upadło.

Obecne badania prowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Sydney oraz z Kambodży i Francji pozwoliły wykorzystać subtelne różnice w gęstej zieleni, w jej składzie i różnice w wilgotności gleby. Znaleziono dość wyraźne centrum średniowiecznego miasta i rozległe „przedmieścia”. Odkryto również istotne uszkodzenia w skomplikowanym systemie nawadniającym ówczesne pola ryżowe, stanowiące podstawę egzystencji mieszkańców, co mogło być powodem załamania się lokalnej gospodarki i upadek Angkor.

Warto przypomnieć, że świątynia Angkor Wat jest uznana przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo Kultury, a w konkursie na nowe „7 cudów świata” rozstrzygniętym w ubiegłym miesiącu znalazła się w ścisłym gronie 21 finalistów.

Źródło: New Scientist