Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 17.01.2008

Naprawdę czarny

Amerykańskim naukowcom udało się uzyskać najciemniejszy materiał na Ziemi.

Amerykańskim naukowcom udało się uzyskać najciemniejszy materiał na Ziemi. Jest tak czarny, że pochłania aż 99,9 proc. światła i jest o 30 proc. ciemniejszy od opracowanego wcześniej przez amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii jako wzorzec czerni.

Materiał został stworzony z węglowych nanorurek – płatków węglowych grubości jednego atomu, zwiniętych w cylinderki. – To materiał znajdujący się najbliżej idealnej czerni, jaki kiedykolwiek stworzono, chwalą się naukowcy.

Idealna czerń pochłania 100 proc. padającego na nią światła, nie odbijając żadnego z kolorów - amerykańskim naukowcom zostało zatem do ideału naprawdę niewiele. Jednak, jak się okazuje, niełatwo jest skonstruować materiał, który w ogóle nie będzie odbijał promieni świetlnych.

Badacze z Rensselaer Polytechnic Institute (USA) postanowili zmienić węgiel w rurki, ponieważ, zgodnie z teorią, właśnie węglowe „cylinderki” mogłyby utworzyć super-czarny obiekt. Zespół dra Pulickela Ajayana, obecnie związanego z Rice University w Houston, stworzyła cały zestaw takich węglowych rurek i zbadał ich optyczne właściwości. Nierówność powierzchni tego „węglowego lasu” powiększała pochłanianie przez niego promieni. – Praktycznie całe światło, jakie pada na jego powierzchnię jest pochłaniane – chwali swój wynalazek dr Ajayan. – Takie nanostruktury są idealnym kandydatem na budulec superciemnego materiału.

- Zespół dra Ajayana stworzył najciemniejszy materiał znany nauce – komentuje profesor sir John Pendry z Imperial College w Londynie. Odkrycie będzie miało zastosowanie w technologiach związanych z pozyskiwaniem energii słonecznej, badaniami kosmicznymi i urządzeniami pracującymi w podczerwieni.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: BBC