Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 26.07.2008

Emocje robotów

Roboty ze zdolnością empatii już niedługo mogą być elementem naszej rzeczywistości.

Roboty ze zdolnością empatii i odczytywania uczuć znamy z filmów science-fiction. Jednak już niedługo mogą stać się one stałym elementem naszej rzeczywistości. Feelix Growing - FEEL, Interact, eXpress: a Global appRoach to develOpment With INterdisciplinary Grounding – to projekt Komisji Europejskiej, którego celem jest zbudowanie robota, który będzie inteligentnie reagował na zachowania człowieka.

Naukowcy biorący udział w badaniach pracują teraz nad oprogramowaniem, które umożliwi robotom uczenie się, kiedy człowiek jest smutny, radosny lub rozgniewany. Dzięki temu roboty przyszłości będą mogły reagować z ludźmi w codziennych sytuacjach, w elastyczny i bardziej autonomiczny sposób.

Nauka emocji stanie się możliwa poprzez zastosowanie sieci sztucznych neuronów, dostosowanych do różnych i zmieniających się danych wejściowych. Właśnie takie dane, w czasie interakcji z człowiekiem, będą odbierane przez roboty.

Używając kamer i innych czujników, już proste roboty, budowane z powszechnie dostępnych elementów, rozpoznawały wyraz twarzy i głos, będąc blisko rozpoznania stanu emocjonalnego ludzi. Technologia, by było to w pełni możliwe, musi zaangażować wiele dziedzin – robotyki, neurologii, psychologii – wszystko by rozumieć zachowania człowieka. Proces uczenia się robota, będzie podobny do sposobu w jaki uczą się dzieci – przez obserwacje ludzi w otoczeniu.

Dr Lola Canamero, koordynator projektu mówi, że działania robotów oprą się na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Gdy ktoś będzie okazywał strach czy ból, robot może nauczyć się zmieniać swoje zachowanie. Może zmienić wygląd na mniej groźny lub się wycofać.
– Wzmocnienia pozytywne mogą również pomagać robotom. Miłe słowa i zachowanie wpłyną na pracę robotów – stwierdza dr Canamero.

Program Feelix Growing rozwija także „twarz” robota, z mimiką, która odda różne emocje. Roboty okazujące emocje i rozumiejące je będą potrzebne w sytuacji, gdy maszyny będą odgrywały pewne role w społeczeństwie. Tym bardziej pożądana jest też cecha dopasowywania zachowań maszyn do otoczenia. Roboty staną się w ten sposób nieocenioną pomocą. Będą mogły na przykład opiekować się chorymi i starszymi, pomagać w domu, lub po prostu pełnić funkcje rozrywkowe.

Przemysław Goławski

Zobacz film opowiadający o efektach pracy projektu Feelix Growing: