Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 27.08.2009

In vitro modyfikowane genetycznie

Amerykańscy naukowcy są na tropie nowatorskiej metody in vitro.

Amerykańscy naukowcy są na tropie nowatorskiej – wykorzystującej modyfikacje genetyczne - metody leczenia niepłodności u kobiet. Znane są już wyniki modyfikacji genetycznych komórek jajowych używanych w nowych zabiegach zapłodnienia in vitro u małp. Z pomocą nowej metody urodziły się pierwsze rezusy.

Eksperci z Uniwersytetu Nauki i Zdrowia w stanie Oregon skoncentrowali się na mitochondriach - niewielkich strukturach odpowiadających za procesy zachodzące wewnątrz komórek. Wadliwe mitochondria w komórkach jajowych mogą być szkodliwe dla płodu i powodować anemię, nadciśnienie czy problemy neurologiczne.

Wcześniej naukowcy próbowali przeszczepiać mitochondria, takie zabiegi okazały się jednak zbyt ryzykowne. Naukowcy przeszczepili więc DNA matki do innej komórki jajowej, która pozbawiona była materiału genetycznego, ale zawierała zdrowe mitochondria. Jak piszą naukowcy w tygodniku "Nature", tego typu operacja jest bezpieczna, a rodzące się małpy cieszą dobrym zdrowiem.

Część badaczy zwraca uwagę, że do skutecznego zabiegu, przeprowadzanego nową metodą in vitro niezbędne są geny tzw. trzeciego rodzica. Naukowcy podkreślają, że jest to nieetyczne. Zdaniem ekspertów domieszka obcych genów jest jednak tak mała, że nie ma dla dziecka większego znaczenia. Odpowiednie testy na ludziach mogłyby rozpocząć się w ciągu najbliższych trzech lat.

pz, iar