Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 14.08.2008

Radar - dowiedz się jak działa

Radar to słowo skrót – powstało z zestawienia pierwszych liter angielskiego określenia Radio Detection And Ranging - wykrywanie oraz wyznaczanie odległości za pomocą fal radiowych. Posłuchaj jak funkcjonują radary i zobacz najnowszy polski radar mobilny!

By radary mogły skutecznie działać, potrzebna jest wiedza z wielu bardzo różnych dziedzin. Począwszy od budownictwa, inżynierii, mechaniki, przez zaawansowaną elektronikę i inżynierię mikrofalową, po skomplikowane metody analizy i transmisji danych – wszystko to znajduje zastosowanie w potężnych urządzeniach pozwalających wykrywać odległe obiekty.

Radar - jak działa - część I


Najbardziej skomplikowana technika na nic by się jednak nie zdała, gdyby nie szczególne właściwości energii elektromagnetycznej. Radar jest w stanie rozpoznawać różne obiekty, określać dystans między nimi, właśnie dzięki rozprzestrzenianiu się fal elektromagnetycznych. Te poruszają się w przestrzeni ze stałą prędkością 300 tys. kilometrów na sekundę – taką jak prędkość światła, różniąc się od niej nieznacznie w zależności od warunków atmosferycznych.

Gdy fala elektromagnetyczna spotka na swojej drodze jakiś obiekt, odbija się od niego i wraca do swego źródła. Powodem odbicia jest zmiana właściwości dielektrycznych i magnetycznych ośrodka, w którym rozchodzą się fale. Najskuteczniejsze w odbijaniu promieniowania mikrofalowego są przewodniki elektryczne, głównie metale. Z tego powodu radary są doskonałymi narzędziami do wykrywania statków, samolotów czy pocisków.

Radar - jak działa - część II


Urządzenia radarowe oprócz wojskowości znajdują wiele innych zastosowań. Z powodzeniem korzystają z nich meteorolodzy, wykrywając chmury burzowe i wyładowania atmosferyczne, policja, określając prędkość pojazdów czy też kontrolerzy lotów, nadzorując ruch lotniczy. Nie można też pominąć faktu, że radary są niezwykle pomocne przy tworzeniu obrazów powierzchni, a nawet w astronomii, wykrywając obiekty kosmiczne.


Redakcja za pomoc w realizacji materiału serdecznie dziękuje Centrum Naukowo-Produkcyjnemu Elektroniki Profesjonalnej RADWAR SA w Warszawie.