Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 07.12.2009

Francuskie korzenie brytyjskiego rolnictwa

Fakt, w który Anglicy nie będą chcieli uwierzyć.

Brytyjczycy mogą zawdzięczać Francuzom więcej, niż to, do czego chcieliby się przyznać. Archeologia dostarcza dowodów.

Brytyjczycy (słusznie) dumni są ze swoich farm i wiejskich posiadłości. Tymczasem badania archeologiczne sugerują, że rolnictwo i hodowla pojawiły się na Wyspach Brytyjskich ok. 6000 lat temu i że odpowiedzialni za jego wprowadzenie byli... imigranci z terenów w Francji. Gdyby nie fala osadnikow z kontynentu, dawni mieszkańcy Brytanii kontynuowaliby paleolityczno-mezolityczne tradycje zbieracko-łowieckie.

Mark Collard i jego współpracownicy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej im. Simona Frasera w Kanadzie przebadali daty radiowęglowe uzyskane z neolitycznych kości, ziarna i drewna, znalezionych w badaniach wykopaliskowych na terenach Wielkiej Brytanii. Dzięki nim mogli przeanalizować, jak zmieniała się m.in. prehistoryczna gęstość zaludnienia. Okazało się, że ok. 6000 r. p.n.e. ilość mieszkańców Albionu zwiększyła się czterokrotnie w ciągu zaledwie 400 lat. Co więcej, nagły wzrost gęstości zaludnienia połączony był z pojawieniem się nowej gospodarki, związanej z hodowlą i uprawą roli.

Taka eksplozja demograficzna nie mogłaby się wydarzyć, gdyby na Wyspy nie przybyli goście z zewnątrz, a dokładniej z terenów dzisiejszej Francji. O ich galijskiej proweniencji świadczy chociażby ceramika i typ grobów, spotykane w tym okresie po południowej stronie Kanału La Manche. 100 lat po osiedleniu się w Anglii, kolejna fala "Francuzów" skolonizowała Szkocję. Brytyjczykom na pewno trudno będzie się z tym pogodzić.

(ew)