Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 11.03.2018

Jak zbadać DNA sprzed tysięcy lat?

Jak okiełznać naturę, aby ratować ludzkie życie? Ile w nas z neandertalczyka? Z jakiego powodu nasz organizm jest wspaniałą, żywą fabryką?
Posłuchaj
  • Wykłady naukowe, które fascynują dzieci (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Czytaj także

Okładka książki "Nasze wakacje" Okładka książki "Nasze wakacje"

Na te pytania brawurowo odpowiedział nam jeden z najlepszych wykładowców Uniwersytetu Dzieci – dr Takao Ishikawa. Dzieci z zaciekawieniem słuchały eksperta, który odpowiadał na intrygujące najmłodszych uczestników audycji pytania. 

– Tlen w naszym organizmie kończy jako cząsteczka wody. Często się mówi: spalać kalorie. My nasze pożywienie de facto spalamy. Tylko że bez udziału płomienia, bo przecież funkcjonujemy inaczej niż piec gazowy. Generalnie chodzi o to, że atomy węgla stają się dwutlenkiem węgla z udziałem tlenu, a z kolei tlen staje się wodą – tłumaczył dzieciom dr Takao Ishikawa.

– Strasznie ciekawe, w sensie pozytywnym, są wykłady pana Ishikawy – stwierdziły dzieci w studiu.

Najmłodsi wraz z Katarzyną Stoparczyk prezentowali również ciekawą książkę. Ponadto przypomnieliśmy rozmowę z Adamem Bieleckim. Wszystko ze względu na odbywający się właśnie festiwal Kolosy, na którym "Zagadkowa niedziela" gościła w ubiegłym roku. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: dr Takao Ishikawa (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Dzieci)
Data emisji: 11.03.2018
Godzina emisji: 9.07

kw/mk