Logo Polskiego Radia
IAR
Marta Kwasnicka 15.12.2010

Pompeje wciąż zaskakują

Kolejne odkrycia dokonywane w starożytnych Pompejach, rzymskim mieście zniszczonym przez wybuch wulkanu w I wieku naszej ery, pozwalają zrekonstruować szczegóły życia jego mieszkańców.
Odlewy ciał ofiar erupcji z 79 roku. Źr. Wikipedia.Odlewy ciał ofiar erupcji z 79 roku. Źr. Wikipedia.

chodzi o najmniejsze drobiazgi związane z codziennym życiem: od diety po sprawy zdrowotne czy też różnice dzielące bogatych i biednych Rzymian.

Tym razem odkrycie jest duże i wstrząsające. BBC na swojej stronie internetowej o odkryciach związanych z odnalezieniem w jednej ze starożytnych piwnic 54 szkieletów dawnych mieszkańców Pompejów. Najpewniej piwnica została uznana za uciekających przed żywiołem mieszkańców miasta za dobre schronienie.

Tak duża ilość odnalezionych ciał pozwala na przeprowadzenie badań statystycznych. Analizy szkieletów dowiodły między innymi, że wbrew potocznej opinii, starożytni nie byli przeciętnie niżsi do ludzi żyjących obecnie. Okazało się, że mieszkańcy Pompejów byli wyżsi niż dzisiejsi mieszkańcy Neapolu.

Kolejnym mitem, obalonym dzięki badaniom w Pompejach okazuje się być przeświadczenie o krótkim życiu starożytnych. Wśród zmarłych w odkrytej piwnicy byli zarówno ludzie w średnim wieku jak i starzy. Naukowcy przyznają, że okresem życia, w którym występowała największa śmiertelność było dzieciństwo, które przeżywało około połowy urodzonych. Jednak po tym okresie Rzymianie mięli szansę na długie życie.

Zidentyfikowano także ślady przeżytych chorób, w tym najpewniej syfilisu, co jest kolejnym dowodem obalającym tezę, że ta choroba do Europy przywędrowała po odkryciu Ameryki (już wcześniej inni naukowcy znaleźli ślady zmian syfilisowych na szkieletach pochodzących ze średniowiecza - przeczytaj więcej>>>).

Badania wykazały także, że zarówno bogaci jak i biedni żywili się w czasach poprzedzających zagładę Pompejów w przyzwoity sposób. Archeolodzy zrekonstruowali dietę Rzymian dzięki wykopaliskom prowadzonym na miejscu kloak. Starożytni jedli dużo ryb, orzechów, drobiu.

(ew/iar/bbc)