Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 20.12.2010

Wirtualny spacer po Chęcinach

Zamek, jaskinie, olbrzymi skansen - najwspanialsze skarby województwa świętokrzyskiego można teraz zobaczyć w internecie. Jest co oglądać!
Zamek w Chęcinach, fot. Stimoroll, źr. Wikipedia. lic. GNU.Zamek w Chęcinach, fot. Stimoroll, źr. Wikipedia. lic. GNU.

Chęciny zna każdy, kto chociaż raz jechał krajową "siódemką" z Warszawy do Krakowa. Miejscowość pod Kielcami, mimo swoich małych rozmiarów, może poszczycić się nie lada atrakcjami: majestatycznym zamkiem na szczycie góry, Jaskinią Raj i leżącym tuż obok skansenem w Tokarni. Teraz, na specjalnej stronie internetowej, zamieszczono kilkaset panoramicznych zdjęć okolic Chęcin.

Umieszczone na stronie panoramy sferyczne, to zdjęcia pokazujące widok dookoła danego punktu. Na samym zamku wyznaczono kilkadziesiąt takich punktów, więc wirtualny turysta może dokładnie przyjrzeć się ruinom. Podczas internetowej wizyty pomocny będzie czytany przez lektora komentarz historyczny.

Idź na spacer po Chęcinach

Z widokowej wieży zamkowej obejrzymy malownicze okolice Chęcin za pomocą "gigapanoramy". Dzięki powiększeniom zdjęć, wyraźnie widać nie tylko najbliższe okolice, ale też budynki oddalonych o kilkanaście kilometrów Kielc. W opisie zamieszczono informację, że - przy dobrej pogodzie - z wieży chęcińskiego zamku widać wierzchołki Tatr.

Zobacz gigapanoramę

Oprócz zamku, w Chęcinach turysta zobaczy znajdujące się w miejscowości uliczki i place, kościoły, klasztory, kamienicę Niemczówkę, kirkut (cmentarz żydowski), budynek dawnej synagogi. W przypadku niektórych obiektów, jak klasztor Franciszkanów i kościół pw. Św. Bartłomieja, pokazano także wnętrza.

To nie koniec atrakcji - dzięki stronie turysta może wirtualnie powędrować przez Jaskinię Raj, Park Etnograficzny w Tokarni i Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance oraz obejrzeć ruiny dworu i kościół w Bolminie, a także pomnik lotników w Polichnie.

Połączenie panoram sprawia wrażenie spaceru między poszczególnymi miejscami. Zdjęcia można oglądać w kolorze, czarno-białe lub w sepii. Zamieszczono także panoramy nocne.

Na wirtualny spacer trafić można ze strony internetowej miasta i gminy Chęciny. Projekt realizowany jest częściowo dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, a częściowo dzięki zwycięstwu Chęcin w konkursie "Moje wirtualne miasto".


Jak powiedział PAP sekretarz miasta i gminy Chęciny Paweł Brola, projekt nie jest jeszcze zakończony; przybędą zdjęcia zimowe, opisy miejsc.

Strona zostanie wzbogacona o kompleksową bazę noclegową i gastronomiczną.

(ew/PAP)