Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Szymon Gebert 07.10.2011

Ostrów Tumski: szczątki setek ludzi pod kościołem

Szczątki kilkuset osób znaleźli poznańscy archeolodzy pod kościołem Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim.
Widok na Ostrów Tumski. Po prawej od katedry widać kościół NMP (białe blendy)Widok na Ostrów Tumski. Po prawej od katedry widać kościół NMP (białe blendy)Fot. Wikimedia Commons

Prowadząca w tym miejscu prace profesor Hanna Koćka-Kręz mówi Radiu Merkury Poznań, że jest to dla naukowców wielkie wyzwanie, a jednocześnie zagadka.

- Znaleźliśmy zarówno pochówki pojedynczych osób, ale też kości ludzkie wydobyte z innych miejsc - powiedziała profesor.

Odnalezione kości zostały prawdopodobnie przeniesione z katedry. Ze względu na to, że nie ma przy nich żadnych przedmiotów, na pewno nie uda się ustalić do kogo należały.

Zbiorowe mogiły

- To, że chowano we wnętrzu kościoła ludzi zmarłych przed wiekami, nie było dla nas zaskoczeniem. Zaskoczyło nas za to, że znajdują się tam nie tylko pochówki osób indywidualnych, zmarłych od XV wieku do współczesności, ale również zbiorowe mogiły - tzw. ossuaria - powiedziała prof. Kóćka-Krenz.

Jak wyjaśniła, pierwsze ossuarium odkryto u stóp ołtarza; była to konstrukcja powstała z wykorzystaniem istniejącego w tym miejscu już wcześniej grobowca. Archeolodzy znaleźli tam półmetrowej grubości warstwę ludzkich kości.

- Zbadaliśmy to i zasypaliśmy ten pochówek. W kolejnym miejscu, niemal tuż pod posadzką, znaleźliśmy starszą posadzkę ceglaną, zaś pod nią przemieszane szczątki ludzkie. Według źródeł pisanych, wnętrze tego kościoła było wykorzystywane co najmniej od XVIII wieku jako miejsce wtórnych pochówków. I właśnie taki pochówek, być może XVIII-wieczny, w tej chwili badamy - powiedziała.

Jak oceniła prof. Hanna Kóćka-Krenz, są to prawdopodobnie szczątki kanoników katedralnych, które wydobyto z wnętrza katedry, np. podczas remontów, i wspólnie pochowano w jednym miejscu.

Badania archeologów

Prowadzone obecnie badania we wnętrzu kościoła Najświętszej Marii Panny w Poznaniu trwają od końca 2010 roku. Ich celem jest rozpoznanie wnętrza założenia pałacowo-sakralnego z drugiej połowy X wieku, którego większa część - według archeologów - zalega we wnętrzu tego kościoła

Prace archeologiczne pod kościołem Najświętszej Maryi Panny potrwają jeszcze co najmniej miesiąc.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

sg, sm