Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 03.01.2012

Steven Hawking kończy w tym tygodniu 70 lat

Słynny brytyjski fizyk, kosmolog i filozof, jeszcze jako student padł ofiarą całkowitego paraliżu w wyniku postępującej choroby neuromotorycznej, a lekarze wróżyli mu, że nie dożyje trzydziestki.
Steven Hawking kończy w tym tygodniu 70 latfot.PAUL E. ALERS/PAP
Posłuchaj
  • Relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR): 70. urodziny Stephena Hawkinga
Czytaj także

Profesor Hawking porusza się na wózku sterowanym delikatnymi przyciśnięciami jedynego palca, w którym pozostała mu odrobina ruchu. W ten sam sposób operuje syntezatorem mowy. Z okazji zbliżających się 70. urodzin (08.01.12) brytyjskie radio BBC poświęca mu całotygodniowy cykl audycji pod tytułem "Drogi profesorze Hawking".

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Przypomnijmy, Stephen Hawking stał się sławny dzięki swoim teoriom dotyczącym czarnych dziur i natury czasu. Przeciwstawił się poglądowi, że z czarnych dziur nic nie może „uciec”. Zwrócił uwagę, że z rejonu czarnych dziur udaje się wydostać niewielkiemu strumieniowi światła i promieniowania, które obecnie nazywane jest „promieniowaniem Hawkinga”. Profesor Hawking jest także autorem teorii "kosmologii kwantowej" jako alternatywy dla teorii Wielkiego Wybuchu - Big Bang.

Mimo niezwykle trudnej tematyki, jaką się zajmuje, Hawking ma niezwykły dar do jej popularyzacji. Jego „Krótka historia czasu” stała się międzynarodowym bestsellerem.

Mimo paraliżu udało mu się osiągnąć naprawdę wiele. Jest światowej sławy matematykiem i fizykiem teoretycznym. W latach 1979-2009 zajmował prestiżowe stanowisko profesora matematyki na katedrze Lucasa na Uniwersytecie w Cambridge (z Cambridge jest związany od 1962 roku). Przed nim katedrę Lucasa obejmował m.in. sir Isaac Newton.

Jest też autorem "Krótkiej historii czasu" - bestsellera kosmologii, również w wersji filmowej. Pytania, jakie stawia, są proste, ale stare jak ludzkość: "Na ile realny jest czas? Czy kiedyś dobiegnie końca? Skąd się bierze różnica między przeszłością i przyszłością? Dlaczego pamiętamy przeszłość, ale nie przyszłość?".


IAR, sm, ew