Logo Polskiego Radia
PAP
Szymon Gebert 27.01.2012

Nadmiar pracy zwiększa ryzyko depresji

Przez 6 lat badacze obserwowali zmiany w stanie psychicznym ponad 2 tys. osób. Efekt? Wciąż nie do końca wiadomo skąd bierze się depresja, ale jest jasne, że nadmiar pracy zwiększa ryzyko zachorowania na nią.
Nadmiar pracy zwiększa ryzyko depresjiGlow Images/East News

Uczeni z Fińskiego Instytutu Pracy i Collegium Uniwersyteckiego w Londynie opublikowali wyniki swojej pracy w „PLoS ONE”. Obliczyli oni, po podzieleniu grupy badanej na tych, którzy pracują standardowe 7-8 godzin dziennie i tych, którzy w pracy spędzają ponad 11 godzin na dobę, że ci drudzy mają dokładnie 2,4 razy większą szansę na zachorowanie na depresję.

Mimo, że przed ustaleniem przelicznika wzięto pod uwagę takie czynniki jak choroba somatyczny, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres w pracy, styl życia i ogólne warunku społeczno-ekonomiczne, nie udało się do końca dojść dlaczego tak się dzieje.

Autorzy badań liczą na to, że będą one przestrogą dla tych, którzy myślą, że „nadgodziny przynoszą korzyści jednostce i społeczeństwu” a zapominają o podwyższonym ryzyku depresji.

Obecnie dokładne podłoże rozwoju depresji nie jest znane, ale powszechnie wiadomo, że przyczyniają się do niej czynniki genetyczne, biologiczne i psychiczne - tłumaczą naukowcy.

Badania prowadzono przez niemal sześć lat na grupie dwóch tysięcy brytyjskich urzędników w średnim wieku.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg