Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 16.03.2012

Trwa akcja liczenia gwiazd na nocnym niebie

Do badania rozgwieżdżonego nieba zachęcają organizatorzy międzynarodowego projektu GLOBE at Night.
Trwa akcja liczenia gwiazd na nocnym niebieDave Halliday/Flickr

Ta inicjatywa ma zwrócić uwagę społeczeństw na konieczność ochrony naturalnego nocnego nieba przed zbędnym zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Ma też aspekt edukacyjno-naukowy - można przyczynić się do lepszego poznania tego na ile rozświetlone jest niebo w różnych częściach świata.

W tym roku projekt podzielono na kilka etapów - obecnie trwa trzecia faza. Chętni mogą wziąć udział w dowolnym etapie, a jeśli chcą, to także we wszystkich. Aktualny etap trwa od 13 do 22 marca. Kolejny zaplanowano na 11-20 kwietnia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Aby wziąć udział w projekcie wystarczy w bezchmurny wieczór wyjść na spacer, odnaleźć najciemniejsze miejsce w swojej okolicy, a następnie wyszukać wśród gwiazd gwiazdozbiór Oriona lub konstelację Lwa. Kolejnym krokiem jest policzenie gwiazd widocznych w wybranym gwiazdozbiorze - można tego łatwo dokonać porównując widok na niebie z mapkami przygotowanymi przez astronomów.

Ustaloną w ten sposób tzw. graniczną wielkość gwiazdową (czyli to jakie najsłabsze gwiazdy widać) wysyła się później za pomocą Internetu do centralnej bazy prowadzonej przez organizatorów. Uczestnicy podają też datę i godzinę dokonania pomiaru oraz współrzędne geograficzne miejsca, które można ustalić korzystając z map internetowych (np. Google Maps) odbiornika GPS albo z tradycyjnej drukowanej mapy topograficznej).

- O godzinie 21 konstelację Oriona znajdziemy w południowo-zachodniej części nieba. Z kolei Lew znajduje się wtedy po wschodniej stronie nieba. Przy okazji spaceru można zobaczyć jasno świecące planety. Na zachodzie bardzo jasną parę stanowią Wenus i Jowisz. Oriona znajdziemy w pewnej odległości na lewo od nich. Z kolei w pobliżu Lwa dostrzec można jasnego Marsa - tłumaczy Krzysztof Czart z Sieci Popularyzacji Nauki Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Projekt dla wszystkich

Udział w GLOBE at Night mogą wziąć wszyscy chętni, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Organizatorzy szczególnie jednak zachęcają do tego uczniów, ich rodziców, a nauczycieli przekonują do wykorzystania akcji jako pomysłu na ciekawe zajęcia szkolne (np. zadanie domowe). Tematyka pozwala wpleść GLOBE at Night w program nauczania m.in. geografii, fizyki, matematyki, biologii, przyrody.

GLOBE At Night to międzynarodowy projekt zorganizowany przez inicjatywę GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment), we współpracy z amerykańskim Narodowym Optycznym Obserwatorium Astronomicznym (NOAO), NASA, Międzynarodową Organizacją Ciemnego Nieba (IDA) i kilkoma innymi instytucjami.

sm