Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 10.07.2012

Co może pomóc w ochłodzeniu klimatu? Wulkany

Nawet niewielkie erupcje mogą pomóc w walce z ociepleniem. To dlatego, że pyły i aerozole z tych wybuchów mogą przedostawać się do wyższych warstw atmosfery.
Co może pomóc w ochłodzeniu klimatu? Wulkanyźr. Print Screen YouTube

Dotychczas uważano, że wpływ na klimat może dotyczyć wyłącznie dużych erupcji wulkanicznych, których siła wyrzuca cząsteczki aerozoli powyżej troposfery, do spokojnej stratosfery – wyjaśnia kierownik międzynarodowego zespołu badawczego, Adam Bourassa z University of Saskatchewan w Kanadzie. - Jeśli aerozol znajduje się w niższej atmosferze, wpływają na niego zjawiska pogodowe, co sprawia, że w końcu opada na ziemię. Kiedy jednak osiągnie stratosferę, może tam pozostawać przez lata i w ten sposób wywiera długotrwały efekt – opisuje badacz.

Niewielkie eupcje uchodziły za zbyt słabe, aby pył wyrzucić odpowienio wysoko. Okazuje się jednak, że w sprzyjających warunkach pogodowych, np. dzięki działaniu monsunów, nawet one mogą pomóc w walce z ociepleniem klimatu.
Jak dokładnie to działa? Chodzi o efekt rozpraszania promieni słonecznych i przez to mniejszego nagrzewania się powierzchni Ziemi. Naukowcy podają przykład erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku. W jej wyniku na pewien czas globalna temperatura obniżyła się o pół stopnia Celsjusza.
Zespół analizował także skutki erupcji wulkanu Nabro w Erytrei w czerwcu 2011 roku. Wiatr porwał gaz wulkaniczny i drobiny aerozoli (kropelki kwasu siarkowego) na trasę letniego monsunu azjatyckiego. Cięższy pył opadł, ale gaz i lżejsze kropelki przedostały się do stratosfery, która znajduje się ok. 10 km (na biegunach) do 17 (na równiku) nad powierzchnią Ziemi.

(ew/PAP/Science)