Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 28.09.2012

Koniec mitu szczęśliwego grubasa

ADHD, depresja, zaburzenia żywienia - te schorzenia towarzyszą czasem nadwadze.
Koniec mitu szczęśliwego grubasaGlow Images/East News
Koniec mitu szczęśliwego grubasa
Według badań przeprowadzonych przez hiszpański Hospital Universitario Infanta Leonor w Madrycie, otyli wcale nie są szczęśliwi.
Wprost przeciwnie - aż 31 proc. z nich cierpi na niepokoje związane ze stane swojej tuszy, a 35 proc. znajduje się w stanie przeddepresyjnym. 17 proc. badanych cierpiało na zaburzenia żywienia - anoreksję czy bulimię.
Badania wskazują równiez, że otyli dość często cierpią na ADHD - dotyczy to 20 proc. badanych, cztery razy więcej niż średnia hiszpańskiej populacji.
Badania trwały 5 lat i objęły początkowo 100 osób. Analizy trwają, a uczestniczy w nich obecnie 200 osób.
Nie wszystkie typy otyłości są taskie same, potrzebuja także wielu różnych rozwiązań - zastrzegają się autorzy analiz. Hospital Universitario Infanta Leonor wprowadził już interdyscyplinarne formy terapii, nie tylko związaną z dietą, ale i pomocą psychologiczną.

Według badań przeprowadzonych przez hiszpański Hospital Universitario Infanta Leonor w Madrycie otyli wcale nie są szczęśliwi. Wprost przeciwnie: aż 31 % z nich cierpiało na niepokoje związane ze stanem swojej tuszy, 35 % znajdowało się w stanie przeddepresyjnym, a 17 % badanych wykazywało oznaki anoreksji albo bulimii.

Badania wskazują również, że otyli dość często cierpią na ADHD. Dotyczyło to ponad 20 % badanych ( to cztery razy więcej niż średnia hiszpańskiej populacji).

Badania trwały 5 lat i objęły początkowo 100 osób. Analizy są kontynuowane i uczestniczy w nich obecnie 200 osób.

Nie wszystkie typy otyłości są takie same, więc potrzebują także wielu różnych rozwiązań - zastrzegają autorzy analiz. Hospital Universitario Infanta Leonor wprowadził już interdyscyplinarne formy terapii, związane nie tylko z dietą, lecz także pomocą psychologiczną.

(ew/abc.es)