Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 09.10.2012

Znamy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
David J. WinelandDavid J. WinelandNIST/Wikimedia Commons/CC

Ogłaszając decyzję, sekretarz szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Staffan Normark powiedział, że laureaci "rozpoczęli nową erę eksperymentów w dziedzinie fizyki kwantowej, umożliwiając pomiar i kontrolę pojedynczych systemów kwantowych bez ich niszczenia".
Profesor Serge Haroche ma 68 lat. Jest znany miedzy innymi z badań zjawiska dekoherencji, czyli oddziaływania obiektu kwantowego z otoczeniem. Profesor Dawid J. Wineland też ma 68 lat. Zajmuje się badaniami nad jonami oraz ich wykorzystaniem w optyce.
W tym roku nagroda wyniesie 8 zamiast 10 milionów koron szwedzkich, co w przeliczeniu oznacza 940 tysięcy zamiast 1,2 miliona euro. Znawcy historii noblowskich nagród uważają jednak, że ta obniżka nie będzie miała żadnego znaczenia dla prestiżu nagrody.
W ubiegłym roku nagrodę otrzymali Saul Perlmutter i Adam Riess ze Stanów Zjednoczonych oraz Brian Schmidt mający obywatelstwo australijskie i amerykańskie. Nagrodę przyznano za odkrycia dotyczące rozszerzania się wszechświata, dokonane podczas obserwacji odległych gwiazd supernowych.
Tylko dwie kobiety wyróżnione, w tym Polka
Nagrodę Nobla za osiągnięcia naukowe przyznano po raz pierwszy właśnie w dziedzinie fizyki w 1901 roku. Jej laureatem został Wilhelm Roentgen, odkrywca promieni X. Od tej pory, wyróżnieniem Szwedzkiej Akademii uhonorowano ok. 160 mężczyzn i jedynie dwie kobiety - Polkę Marię Skłodowską-Curie w 1903 roku i Amerykankę niemieckiego pochodzenia Marię Goeppert-Meyer w 1963 roku.
Jedyną osobą uhonorowaną dwukrotnie nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki był w 1956 i 1972 roku John Bardeen. Z kolei najmłodszym noblistą w tej dziedzinie był i nadal pozostaje William Lawrence Bragg, który dostał tę nagrodę w 1915 roku w wieku 25 lat.
W latach 1916, 1931, 1934, 1940-1942 nagrody Nobla z fizyki nie przyznano bądź z uwagi na opinię Komitetu Noblowskiego, że nie zasługiwał na nią żaden naukowiec, bądź w okresie II wojny światowej, kiedy część składu Komitetu emigrowała ze Szwecji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk