Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 25.04.2013

Niezwykła noc: częściowe zaćmienie Księżyca

W czwartek wieczorem będziemy świadkami częściowego zaćmienia Księżyca o niewielkiej fazie, które będzie widoczne z terenu Polski - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
KsiężycKsiężycWikipedia Commons/Jon Glittenberg

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Wówczas cień rzucany przez naszą planetę jest na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje dla nas świecić.
Najbliższe zaćmienia Księżyca będzie miało miejsce w czwartek w godzinach wieczornych. Zjawisko w całości będą mogli obejrzeć obserwatorzy znajdujący się w środkowej Azji, wschodniej Europie, Antarktydzie i prawie całej Afryce. Niestety nie będzie to widowiskowe zjawisko, bo jego faza będzie niewielka. W cień Ziemi schowa się tylko niespełna 1,5 proc. tarczy Srebrnego Globu.
Zaćmienie będzie przebiegało następująco: początek zaćmienia półcieniowego - 20:04, początek zaćmienia częściowego - 21:54, maksimum zaćmienia - 22:08, koniec zaćmienia częściowego - 22:21 i koniec zaćmienia półcieniowego - 0:11.
W maksimum zaćmienia, w Polsce, Księżyc będzie znajdował się 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Kilka stopni od niego będzie świecił Saturn zbliżający się do opozycji.

PAP, sm