Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 09.05.2013

Wszyscy Europejczycy są kuzynami. Zapewne za sprawą Wikingów

Mieszkańcy naszego kontynentu są ze sobą bardziej spokrewnieni, niż się wydawało. Przyczyny okazują się całkiem świeże: to podboje i wyprawy Wikingów.
Wszyscy Europejczycy są kuzynami. Zapewne za sprawą Wikingówsxc.hu
Wszyscy Europejczycy są kuzynami. Za sprawą Wikingów
Europejczycy są ze sobą bardziej spokrewnieni niż się wydawało. Przyczyny są niedawne: podboje i wyprawy Wikingów.
Niemal każda osoba żyjąca w Europie ma wspólnych przodków, którzy żyli około 1000 lat temu, dowodzi zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Petera Ralpha i Grahama Coopa z University of California. Wyniki ich analiz ukazały się na łamach najnowszego PLOS Biology.
- To zaskakujące jak blisko spokrewnieni są Europejczycy - mówi Coop. - Zapewne zatem i ludzie na całym świecie - dodaje. Europejczycy zdążyli przecież w ciągu ostatnich stulecie rozprzestrzenić się i zostawić swoje geny na całym globie.
Analizy matematyczne, które przeprowadzano wcześniej, wykazywały, że wszyscy mieszkańcy Ziemi mają nie tylko jednego wspólnego przodka, ale cały ich „zestaw”, żyjący ok. 3000 lat temu.
Ralph i Coop postanowili sprawdzić istniejące modele matematyczne za pomocą analiz DNA. Korzystali nie tylko z mitochondrialnego DNA, które dziedziczymy po matce, ale całego zestawu genetycznego, który otrzymuje się od obojga rodziców. Dzięki temu obraz był pełniejszy.
Uczeni przeanalizowali dane pochodzące od 2257 Europejczyków. Nawet geny osób żyjących obecnie 3500 km od siebie były bardzo zbliżone. Ludzie ci posiadali w średniowieczu wspólnych przodków, zapewne Wikingów.
Badania wskazują, że w historii istniał przepływ materiału genetycznego od Polski po Portugalię i od Turcji po Wielką Brytanię, nawet po wielkich migracjach z przełomu I i II tysiąclecia.
Mieszkańcy wschodniej Europy mają w sobie więcej genów huńskich i, oczywiście, słowiańskich.
Są i niewyjaśnione anomalie. Na przykład Włosi i Hiszpanie, którzy nawet mówią podobnymi językami, są genetycznie mniej spokrewnieni niż pozostali mieszkańcy kontynentu. Sami Włosi są niezwykłą mieszaniną genów, co najprawdopodobniej jest wynikiem ciągłego napływania tam nowych populacji.
Badacze chcą teraz poszerzyć pulę genową o populacje całego świata. - Jesteśmy tym bardzo podekscytowani - mówi Coop. Skoro Europejczycy to kuzyn, zapewne jest to prawdą także w odniesieniu do innych ludów.

Niemal wszyscy współcześni Europejczycy mają wspólnych przodków, którzy żyli około 1000 lat temu - dowodzi zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Petera Ralpha i Grahama Coopa z University of California. Wyniki ich analiz ukazały się na łamach najnowszego "PLOS Biology".

- To zaskakujące, jak blisko spokrewnieni są Europejczycy - mówi Coop. - Zapewne to samo dotyczy ludzi na całym świecie - dodaje. Europejczycy zdążyli przecież w ciągu ostatnich stuleci rozprzestrzenić się przecież i zostawić swoje geny na całym globie.

Analizy matematyczne, które przeprowadzano wcześniej, wykazywały, że wszyscy mieszkańcy Ziemi mają nie tylko jednego wspólnego przodka, ale cały ich "zestaw”, żyjący ok. 3000 lat temu. Ralph i Coop postanowili sprawdzić istniejące modele matematyczne za pomocą analiz DNA. Korzystali nie tylko z mitochondrialnego DNA, które dziedziczymy po matce, ale z całego zestawu genetycznego, który otrzymuje się od obojga rodziców. Dzięki temu obraz był pełniejszy.

Uczeni przeanalizowali dane pochodzące od 2257 Europejczyków. Nawet geny osób żyjących obecnie 3500 km od siebie były bardzo zbliżone. Ludzie ci posiadali w średniowieczu wspólnych przodków, zapewne Wikingów. Badania wskazują też, że w historii istniał przepływ materiału genetycznego, od Polski po Portugalię, od Turcji po Wielką Brytanię, nawet po wielkich migracjach z przełomu I i II tysiąclecia.

Mieszkańcy wschodniej Europy mają w sobie więcej genów huńskich i, oczywiście, słowiańskich. Są jednak i niewyjaśnione anomalie. Na przykład Włosi i Hiszpanie, którzy nawet mówią podobnymi językami, są genetycznie mniej spokrewnieni niż pozostali mieszkańcy kontynentu. Sami Włosi mają niezwykłą mieszaninę genów, co najprawdopodobniej jest wynikiem ciągłego napływania tam nowych populacji.

Badacze chcą teraz poszerzyć pulę genową do populacji całego świata. - Jesteśmy tym bardzo podekscytowani - mówi Coop. Skoro Europejczycy to kuzyni, zapewne jest to prawdą także w odniesieniu do innych ludów.

(ew/ScienceNews/WashingtonPost)