Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 09.05.2013

Trwają burze na Słońcu. Grozi nam elektrokatastrofa?

Podczas wybuchów na Słońcu w kosmos wyrzucane są olbrzymie ilości promieniowania. Powodują one zaburzenia elektromagnetyczne, które mogą doprowadzić do poważnych awarii urządzeń GPS, ale też linii elektrycznych.
Trwają burze na Słońcu. Grozi nam elektrokatastrofa?NASA/JPL.

Tegoroczny szczyt wybuchów na Słońcu ma miejsce właśnie teraz. Kamil Złoczewski z Planetarium "Niebo Kopernika” tłumaczy, że takie wybuchy to nic niezwykłego i zdarzają się nawet wtedy, gdy Słońce nie jest bardzo aktywne.

Najgroźniejsze jest jednak moment, kiedy aktywność Słońca zaczyna spadać. Będzie to jesienią, albo nawet w przyszłym roku.

Eksperci pytani o możliwe skutki słonecznych wybuchów wyliczają: silne zakłócenia elektromagnetyczne, problemy z łącznością satelitarną, zakłócenia sygnału GPS.

- Może dojść do uszkodzenia linii wysokiego napięcia. Co gorsza, trudno to będzie naprawić, bo współczesna cywilizacja nie potrafi funkcjonować bez prądu. Przy wielkiej awarii padnie transport, wodociągi, nie mamy mediów, komunikacji, zbyt duża liczba chorych utrudnia pracę szpitali i stają fabryki, nagle cofamy się do XIX wieku – mówi Jan Stradowski z miesięcznika Focus.

Naukowcy cały czas udoskonalają zabezpieczenia przed zaburzeniami elektromagnetycznymi. Eksperci podkreślają jednak, że nadal nie jesteś w stanie całkowicie się przed tym bronić, bo trudno przewidzieć, jak konkretne materiały w danym miejscu zareagują na zaburzenia.

Więcej na ten temat w materiale, który przygotował Kuba Witkowski.
Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.