Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 21.05.2013

Witamina B pomoże uchronić się przed Alzheimerem

Codzienne dawki mogą opóźnić lub spowolnić rozwój tej poważnej choroby.
Witamina B pomoże uchronić się przed AlzheimeremGlow Images/East News
Witamina B pomoże uchronić się przed Alzheimerem
Codzienne dawki witaminy B mogą opóźnić lub spowolnić rozwój tej poważnej choroby.
Od dłuższego czasu wiadomo było, że wysoki poziom homocysteiny we krwi to czynnik sprzyjający zapadnięciu na Alzheimera. Wiadomo było także, że witamina B pozwala redukować poziom homocysteiny. Właśnie dlatego zespół racujący pod kierunkiem Davida Smitha i Gwenaëlle Douaud z University of Oxford postanowił zbadać narzucającą się hipotezę i sprawdzić, czy podawania witaminy B pomoże opóżnić rozwój Alzheimera.
Badacze śledzili zmiany w mózgach 200 starszych osób przez dwa lata przy pomocy MRI. W tym czasie połowa z badanych zażywała regularnie wysokie dawki witaminy B12, B6 oraz kwasu foliowego. Niektórzy przyjmowali 300 razy więcej niż dzienna dawka zalecana w Wielkiej Brytanii, inni - 20 razy więcej, a jeszcze inni - tylko 4 razy więcej. W tym samym czasie reszta przyjmowała placebo.
W poprzednich badaniach z 2010 roku zespół Smitha wykazał, że wysokie dawki witaminy B spowolniły proces zmniejszania mózgu średnio u pacjentów ze zbyt wysokim poziomem homocysteiny. Teraz Smith i Douaud postanowili sprawdzić dokładniej, jakie rejony mózgu są chronione przez witaminę.
Okazało się, że witamina B działała precyzyjnie na te rejony mózgu, które są najbardziej narażone na Alzheimera, w tym hipokamp i móżdżek. Ochrona miała także znaczenie praktyczne: badani na witaminie B lepiej rozwiązywali testy kognitywne. - Po raz pierwszy udało się wykazać, że można wpłynąć na proces rozwoju Alzheimera - mówi Smith.
Witamina B już pojawia się na listach leków podawanych chorym przez co odważniejszych lekarzy. Trzeba jednak pamiętać, że właściwości witaminy B w tej terapii wymagają jeszcze kolejnych badań.

Od dłuższego czasu wiadomo było, że wysoki poziom homocysteiny we krwi to czynnik sprzyjający zapadnięciu na Alzheimera. Wiadomo było także, że witamina B pozwala redukować poziom homocysteiny. Właśnie dlatego zespół pracujący pod kierunkiem Davida Smitha i Gwenaëlle Douaud z University of Oxford postanowił zbadać narzucającą się hipotezę i sprawdzić, czy podawania witaminy B pomoże opóźnić rozwój Alzheimera.

Badacze śledzili zmiany w mózgach 200 starszych osób przez 2 lata przy pomocy MRI. W tym czasie połowa z badanych zażywała regularnie wysokie dawki witaminy B12, B6 oraz kwasu foliowego. Niektórzy przyjmowali 300 razy więcej niż dzienna dawka zalecana w Wielkiej Brytanii, inni - 20 razy więcej, a jeszcze inni - tylko 4 razy więcej. W tym samym czasie reszta przyjmowała placebo.

W poprzednich badaniach z 2010 roku zespół Smitha wykazał, że wysokie dawki witaminy B spowolniły proces zmniejszania mózgu u pacjentów ze zbyt wysokim poziomem homocysteiny. Teraz Smith i Douaud postanowili sprawdzić dokładniej, jakie rejony są chronione przez witaminę. Okazało się, że witamina B działała precyzyjnie na te obszary mózgu, które są najbardziej narażone na Alzheimera, w tym hipokamp i móżdżek. Ochrona miała także znaczenie praktyczne: badani na witaminie B lepiej rozwiązywali testy kognitywne. - Po raz pierwszy udało się wykazać, że można wpłynąć na proces rozwoju Alzheimera - mówi Smith.

Witamina B już pojawia się na listach leków podawanych chorym przez odważniejszych lekarzy. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzenie właściwości witaminy B w tej terapii wymagają jeszcze kolejnych badań.

(ew/NewScientist)