Logo Polskiego Radia
PAP
Monika Lewicka 09.09.2013

Lublin: 29 września Światowy Dzień Serca.

W niedzielę 29 września po raz jedenasty będzie w Polsce obchodzony Światowy Dzień Serca. Główne uroczystości odbędą się w tym roku w Lublinie. Będzie można wykonać badania profilaktyczne i zbadać wiek swojego serca.
Naukowcy szukają nowych metod odbudowy serca po zawaleNaukowcy szukają nowych metod odbudowy serca po zawale(fot. Heikenwaelder Hugo/Wikimedia Commons)

Głównym tematem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca jest profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet i dzieci. Organizatorzy tej akcji uważają, że propagowanie zdrowych zachowań może szczególnie pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serc.

Schorzenia sercowo-naczyniowe są wciąż główną przyczyną śmierci. W 2010 r. były one powodem zgonów prawie 60 tys. Polaków i ponad 63 tys. Polek. Co trzeci mężczyzna i co dziesiąta kobieta umiera na serce przed 64. rokiem życia.
Prof. Zbigniew Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że pokutuje wciąż błędne przekonanie, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Tymczasem najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety.
Specjalista powołuje się na najnowszy raport ogólnopolskiego programu badania chorób serca NATPOL, którego jest koordynatorem. Wnioskuje, że choroby układu krążenia są przyczyną zgonów 53 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn. Mężczyźni częściej umierają na nowotwory.
Z badań tych wynika również, że serce Polaków szybciej się starzeje niż obywateli innych państw. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają średnio o 8-9 lat "starsze" serce niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. U obu płci inaczej przebiega jedynie proces starzenia się mięśnia sercowego.
Serce Polaka zaczyna się starzeć wcześniej, około 30. roku życia. Proces ten przebiega stopniowo, podobnie jak stopniowo następuje spadek męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Serce 35-latka ma czterdzieści lat, pięćdziesięciolatka - 60-65 lat, a siedemdziesięciolatka - 80 lat.
U kobiet serce starzeje się gwałtowniej. W tym samym wieku, co wiek metrykalny, jest ono jedynie u pań młodych, na ogół do 30., najpóźniej do 44. roku życia. U kobiet w wieku 45-59 lat jest ono takie jak u mężczyzn w tym samym wieku, czyli ma 60-65 lat. Po sześćdziesiątce natomiast, starzeje się już szybciej niż u mężczyzn. Serce 70-letniej Polki ma już 95 lat - wynika z badań NATPOL.
U kobiet z wyższym wykształceniem serce starzeje się nieco wolniej. U mężczyzn wykształcenie nie wpływa na starzenie się ich serca.
W przyszłości serce kobiet może się starzeć jeszcze szybciej. Wskazują na to dane epidemiologiczne opublikowane podczas Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które w 2011 r. odbyło się w Paryżu. W 1995 r. choroby sercowo-naczyniowe spowodowały 3,7 proc. zgonów kobiet poniżej 50. roku życia, a w 2010 już 11,6 proc.
Głównym powodem tajnego zjawiska jest niezdrowy styl życia, palenie tytoniu, brak ruchu, nadwaga i stres. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe u kobiet, które palą papierosy i zażywają pigułki antykoncepcyjne.
Światowy Dzień Serca uroczyście obchodzony będzie w tym roku w ponad 100 krajach. Patronat nad świętem objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. 29 września w Lublinie od godziny 10.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy i dietetyków oraz wykonać badania kontrolne. Każdy chętny będzie mógł sprawdzić poziom glukozy, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poddać się badaniu EKG oraz wstępnej diagnostyce okulistycznej pod kątem jaskry.

PAP/ml