Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Przerwa 11.10.2013

Pierwszy polski satelita wystartuje w kosmos 21 listopada

21 listopada polski satelita naukowy Lem zostanie wystrzelony w kosmos. Wystartuje z Rosji na rakiecie Dniepr. Start drugiego polskiego satelity naukowego - Heweliusza - zaplanowano na 29 grudnia.
Pierwszy polski satelita wystartuje w kosmos 21 listopadaDave Halliday/Flickr

Lem i Heweliusz to polskie satelity naukowe, budowane w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation - BRITE. Pracowali nad nimi specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Przez kilka lat będą prowadzić precyzyjne pomiary najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Heweliusza w przestrzeń kosmiczną wyniesie z Chin rakieta Long March 4B. Do tej pory Polacy wystrzelili w kosmos kilkadziesiąt różnych instrumentów, z których kilka do dziś pracuje. Nasi naukowcy nie mieli własnego całego satelity.

Lem i Heweliusz to tzw. nanosatelity, czyli satelity bardzo małych rozmiarów. Ich powierzchnię  pokrywają panele słoneczne. We wnętrzu jest miejsce na teleskop, czujnik położenia gwiazd, elementy służące stabilizacji urządzenia na orbicie, do nadawania sygnałów i odbioru komend, kamerę.
Polskie satelity naukowe powstały we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Graz, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ich budowę ponad 14 mln zł.

Zobacz galerię - Dzień na Zdjęciach >>>

PAP/MP