Logo Polskiego Radia
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 14.01.2015

Czy przywłaszczamy sobie treści z internetu?

Uczestnicy akcji, która ma na celu ochronę praw autorskich, zwracają uwagę na fakt, że własność intelektualna zbyt łatwo trafia do sieci, a wytwórcy treści pozbawieni są należytej ochrony prawnej.
Nielegalne kopiowanie i przetwarzanie treści jest w Polsce nagminneNielegalne kopiowanie i przetwarzanie treści jest w Polsce nagminneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy przywłaszczamy sobie treści z internetu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Jacek Wojtaś z Izby Wydawców Prasy przyznaje, że nielegalne kopiowanie i przetwarzanie treści jest "bardzo nagminne". Dodaje też, że "prawo jest niedoskonałe i niedostosowane do rewolucji internetowej". - Zmiana prawa byłaby wskazana, a prawo, które teraz obowiązuje, powinno być egzekwowane. A tak się niestety nie dzieje - tłumaczy.

Tomasz Grucelski z Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi zauważa, że polskie przepisy dotyczące praw autorskich "nie są do końca jasne" i bywają różnie interpretowane. Dodatkowo kary za przywłaszczenie własności intelektualnej nie są w naszym kraju bardzo dotkliwe. - W Polsce sądy są raczej dość łaskawe dla naruszających to prawo - mówi adwokat.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Ernest Zozuń
Goście: Jacek Wojtaś (przedstawiciel Izby Wydawców Prasy), Tomasz Grucelski ( adwokat i rzecznik patentowy z Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi), Wojciech Fusek (zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej"), Wiesław Gałązka (wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej), Marcin Bogucki (socjolog)
Data emisji: 14.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(iwo, ei)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: