Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 12.11.2013

Kłopoty indyjskiej sondy. Inżynierowie: znów jest na kursie na Marsa

Specjaliści Indyjskiej Agencji Kosmicznej twierdzą, że rozwiązali problem techniczny, jaki pojawił się w związku z wysłaniem sondy Mangalyaan na Marsa.
Sonda MangalyaanSonda MangalyaanNesnad/Wikimedia Commons/CC

W poniedziałek okazało się, że zawiódł silnik i statek nie osiągnął prawidłowej orbity okołoziemskiej. Indyjscy inżynierowie twierdzą, że zwiększyli prędkość i sonda jest już na właściwej trajektorii.

5 listopada z kosmodromu Sriharikota nad Zatoką Bengalską wystartowała pierwsza indyjska sonda. Mangalyaan ma dotrzeć w pobliże Marsa w połowie przyszłego roku. Nie będzie lądować, ale poszuka w marsjańskiej atmosferze metanu. Na Ziemi gaz ten produkują żywe organizmy.
Indyjska Agencja Kosmiczna jest czwartą, która wysłała sondę na Marsa. W przygotowaniach do lotu brało udział około tysiąca naukowców. Jeśli misja się powiedzie, Indie dołączą do ekskluzywnego, tworzonego przez Rosję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską, grona, które prowadzi badania Marsa.
NAUKA w portalu polskieradio.pl >>>

Mars to czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jej nazwa pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną.

Wokół Marsa krążą obecnie trzy sztuczne satelity, 2001 Mars Odyssey, Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter. Na powierzchni są aktywne łaziki Opportunity misji Mars Exploration Rover i Curiosity misji Mars Science Laboratory oraz kilka innych, nieaktywnych, lądowników z zarówno udanych, jak i nieudanych misji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk

''