Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 21.10.2012

Stres wysuwa się na prowadzenie. To nie skończy się dobrze

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest na 4 miejscu wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, za 8 lat wysunie się na drugie.
Stres wysuwa się na prowadzenie. To nie skończy się dobrzeGlow Images/East News

W 2011 roku Polacy zjedli prawie 15 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych.

- Najkrócej problem nadmiernego zażywania leków przez Polaków można ująć tak: nie chcemy nad sobą pracować, ale oczekujemy cudownego leku, który sprawi, że będziemy lepsi i lepiej będziemy się czuć - podkreśla psycholog dr Tomasz Grzyb.

Zamiast od razu sięgać po tabletkę spróbujmy coś ze sobą zrobić - apeluje dr Tomasz Grzyb (SWPS). Psycholog zwraca uwagę, że zachowanie kierowców na drogach i wpisy forowiczów świadczą najlepiej, iż Polacy nie radzą sobie ze stresem. - Bierzemy tabletkę lub pijemy napój energetyczny, by pracować bardziej efektywnie, wracamy do domu, znów siadamy przed komputerem, a potem nie możemy zasnąć. Bierzemy więc kolejną tabletkę, a rano inną - by oprzytomnieć. Najczęściej nie są to leki konsultowane z lekarzem, ale popularne i nabywane bez recepty - wyjaśnia i dodaje, że w efekcie i tak ten styl życia odbije się na naszym zdrowiu.

Felietonista Michał Ogórek uważa jednak, że Polacy nie mają się aż tak źle, a jedynie mamy w naturze raczej narzekanie, niż dzielenie sie głośno swoim szczęściem i spełnieniem.

O optymistach już w tym programie rozmawialiśmy >>>

- Fakt, część badań pokazuje, że mamy do czynienia z wyuczoną bezradnośćią i nadzieją, że ktoś nam w problemach pomoże; zwykle kierujemy to oczekiwanie do państwa. Ale inne dane świadczą już o tym, że Polacy są zaradni, liczą przede wszystkim na siebie - podaje socjolog Kazimierz Krzysztoszek (SWPS). Ostatnie lata pokazują jednak wzrost zdenerowania wynikający z bieżącej sytuacji gospodarczej, a szczególnie problemów na rynku pracy.

Kiedy jednak nasz stan przekracza granice zwykłego "spadku nastroju" lepiej zwrócić się do lekarza, który - jeśli uzna tabletki za właściwą formę leczenia - przepisze adekwatne leki.

Czy istotą stresu jest strach? Czy kobiety faktycznie są silniejsze psychicznie od mężczyzn? A co pomaga na stres? Posłuchaj pomysłów słuchaczy Trójki i rad ekspertów: Marka Jaremy - Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii, pana Sławomira, który cierpiał na depresję, dr Mirosława Pawełki, doradcy i menedżera oraz psychoterapeuty Ryszarda Gąsierkiewicza.

Zapraszamy także do przeczytania artykułu Doroty Mierzejewskiej "Depresja pospolita" w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".