Logo Polskiego Radia
Jedynka
Paweł Kurek 29.01.2014

Deweloper ma "wielkie oczy"? Sprawdź przed czym chroni ustawa deweloperska

Zamierzasz kupić mieszkanie albo dom? Przeraża cię procedura zakupu: umowy, księgi wieczyste, wkłady własne, nieuczciwość dewelopera? W radiowej Jedynce adwokat Bartosz Bator radził jak ustrzec się przed utratą zainwestowanych w nieruchomość pieniędzy.
Deweloper ma wielkie oczy? Sprawdź przed czym chroni ustawa deweloperskaGlowimages.com

Zakup własnego "kwadratu" często jest dla nas wyzwaniem porównywalnym z nakreśleniem kwadratury koła - niewykonalnym. Droga od pomysłu nabycia wymarzonego "M" do odebrania kluczy bywa długa, kręta i ryzykowna. Nowa ustawa deweloperska wskazuje nam kierunek w jakim powinniśmy podążać.

Krok pierwszy. Sprawdź swojego dewelopera. - Mamy prawo do informacji o jego sytuacji finansowej - mówił Bartosz Bator w "Czterech porach roku" powołując się na ustawę. Radził też, by niezależnie skorzystać z usług firm, które gromadzą dane o kondycji finansowej podmiotów gospodarczych, np. o ich zadłużeniu. Nowe prawo zabezpiecza też zainwestowane już pieniądze. - Deweloper musi dać nam gwarancję bankową i ubezpieczeniową, a wpłacone pieniądze znajdują się na specjalnym rachunku i mogą być wykorzystywane tylko na cele tejże inwestycji - podkreślił.

Sprawdź nasz serwis poświęcony rynkowi nieruchomości >>>

Kiedy już sprawdziłeś "fundamenty" inwestora czas na informacje o nieruchomości. Mamy m.in. prawo uzyskania odpisu księgi wieczystej. Deweloper na nasze życzenie powinien też wydać nam kopię pozwolenia na budowę oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Ponadto ma on obowiązek dołączenia do umowy prospektu informacyjnego. - Tam powinna być zawarta informacja dotycząca inwestycji i konkretnego lokalu - zaznaczył gość radiowej Jedynki.

Krok trzeci to negocjacje. - Nie możemy być przymuszeni do podpisania umowy deweloperskiej. - mówił prawnik. Jeśli zależy nam na jakiejś nieruchomości, wskażmy swoje wątpliwości i postarajmy się znaleźć kompromisowe zapisy. Mecenas radził, by skorzystać z pomocy prawnika, on wskaże ewentualne "pułapki" w dokumencie. Radził też, by dla swojego dobra zapoznać się z zapisami ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. - W artykule dwudziestym drugim jest jasno wypisane, co taka umowa powinna zawierać - mówił.

Jeśli chcesz się dowiedzieć kiedy umowa może zostać zerwana przez nabywcę lub dewelopera posłuchaj całej audycji. Zapraszamy!

Porady prawne w każdą środę w "Czterech porach roku".

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur/asz)