Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 14.02.2014

Odwrócona hipoteka wreszcie w Polsce

Dodatkowe pieniądze na starość w zamian za prawo do mieszkania? Taki produkt jest już od kilku lat oferowany przez prywatne firmy. Banki nie mogą go wprowadzić. Bo wciąż brakuje przepisów.
Firma oferująca odwróconą hipotekę przejmuje na siebie także koszty utrzymania mieszkania.Firma oferująca odwróconą hipotekę przejmuje na siebie także koszty utrzymania mieszkania.glowimages.com

Oficjalnych danych jeszcze nie ma, ale według szacunków waloryzacja emerytur i rent wyniesie w tym roku 1,6 proc. To niewiele. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na wysokość świadczeń. Szansą na dodatkowe pieniądze może być oddanie prawa do mieszkania. Dziś taki produkt finansowy oferują już prywatne firmy. Chodzi o dożywotnie świadczenia, nazywane rentą dożywotnią. Do gry będą mogą wejść banki.

Renta hipoteczna w Sejmie

- To jest dobra wiadomość dla seniorów - tak Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich komentował na naszej antenie informację o tym, że najpewniej w marcu projekt przepisów dotyczących odwróconego kredytu hipotecznego trafi do sejmu. Dokument przygotował rząd. Wcześniej podobny projekt zgłosili posłowie SLD, został on jednak zablokowany przez PO.

Bezpieczniej, bo z banku

- To ma być przede wszystkim oferta banków, ale także ubezpieczycieli. Sugeruje to sama nazwa, czyli odwrócony kredyt hipoteczny - mówi gość Polskiego Radia 24. W zamian za wpis w hipotece senior otrzymywałby określoną sumę pieniędzy. Jednorazowo, lub w comiesięcznych ratach. Wypłacana kwota obciążałaby księgę wieczystą nieruchomości. Łącznie świadczeniobiorca mógłby liczyć na nie więcej, niż 50 proc. wartości nieruchomości.

To co różni odwrócony kredyt hipoteczny od oferowanego już dożywotniego świadczenia to prawo własności do lokalu. Firma oferują świadczenie przejmuje lokal i później wypłaca pieniądze. To rozwiązanie budziło obawy części seniorów. W przypadku odwróconego kredytu jest inaczej. Właścicielem cały czas pozostaje lokator.

Niejasne świadczenia

Firma oferująca dożywotnie świadczenie przejmuje na siebie także koszty utrzymania mieszkania. - Zdarza sie , że w umowie nie jest to wszystko tak jasne dla beneficjenta - podkreśla Bolesław Meluch. Trzeba też wziąć pod uwagę, ze środki przeznaczane na comiesięczne wypłaty są pomniejszane o wszystkie inne koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. To także nie zawsze jest jasno opisane na co zwraca uwagę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przeprowadzał kontrole.

Kredyt do zwrotu

- Główną przewagą odwróconego kredytu hipotecznego jest to, że cały czas senior pozostaje właścicielem nieruchomości. Może też w każdym momencie zrezygnować z wypłaty takiego kredytu hipotecznego i go spłacić - dodaje Bolesław Meluch. Jak mówi oferowaniem tego typu produktów zainteresowanych jest już kilka banków.

Nie będzie to jednak produkt masowy podkreśla gość Polskiego Radia. Nawet w Stanach Zjednoczonych stanowi on niespełna 2 proc. wszystkich kredytów hipotecznych - zaznacza. W Polsce biorąc pod uwagę inny model rodziny chętnych będzie jeszcze mniej.

Kredyt wzmocni rodzinę?

- Cały czas podkreślamy, że być może dzięki takim instrumentom relacje rodzinne wielopokoleniowe mogą będą inne. Może młodsi będą się zastanawiali jak pomóc starszym, tak żeby senior nie musiał się zadłużać - mówi bankowiec. I przyznaje, że w pewnym sensie to jest działanie anty-bankowe. - Ale ten instrument nie jest bardzo popularny w żadnym kraju - podsumowuje Bolesław Meluch.

Krzysztof Rzyman