Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 18.02.2014

Już drugi przypadek ASF w Polsce. Tusk - to poważna sprawa

Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Polski to istotny problem dla polskich producentów trzody i dla całego rolnictwa - uważa premier Donald Tusk. Obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u martwego dzika w województwie podlaskim.
Już drugi przypadek ASF w Polsce. Tusk - to poważna sprawa sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Afrykański pomór świń stwierdzony w Polsce (IAR) relacja
  • Tadeusz Blicharski z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS (IAR): Afrykański pomór świń (ASF) w Polsce to wiadomość najgorsza z możliwych
  • Kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, doktor Tadeusz Jakubowski (IAR): To najgroźniejsza choroba świń, ale nie zagraża człowiekowi
Czytaj także

- To, co jest dla nas bardzo ważne to, aby ewentualne embargo na import mięsa - zrozumiałe w tego typu okolicznościach - dotyczyło jednak konkretnego terenu - powiedział Tusk. - Zgodnie z dotychczasowym doświadczeniem i procedurami myślimy tu o promieniu kilkudziesięciu kilometrów tak, by embargo nie dotknęło całej Unii Europejskiej.

Dwa ogniska ASF

Jak dowiedziała się IAR w Polsce wykryto już drugi przypadek afrykańskiego pomoru świń. Wirus znaleziono w ciele padłego dzika. Według naszych informacji sprawa dotyczy także województwa podlaskiego.

- Afrykański pomór świń w Polsce to wiadomość najgorsza z możliwych - oceniają hodowcy. Ministerstwo rolnictwa oficjalnie podało, że stwierdzono w naszym kraju przypadek tej tropikalnej choroby.

ASF wykryto u padłego dzika znalezionego 900 metrów od granicy z Białorusią w gminie Szudziałowo.

Afrykański pomór świń w Polsce. Rosja nie otworzy granic dla wieprzowiny z UE

Tadeusz Blicharski z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS mówi, że to prawdziwa tragedia. - Cały plan odbudowy pogłowia, odnalezienia nowych rynków i umocnienia się na dotychczasowych staje się nierealny. To wielka klęska dla naszych hodowców - ocenia szef związku hodowców.

Wstrzymany eksport do Rosji: Polska traci dziennie 1 mln euro

Kryzys przemysłu mięsnego

Z powodu wystąpienia na terenie Unii Europejskiej afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import unijnej wieprzowiny. Bardzo mocno uderzyło to w Polskich przedsiębiorców. Zdaniem hodowców, sytuacja może być teraz jeszcze gorsza. Obawiają się oni, że w obecnej sytuacji nasz eksport wieprzowiny zostanie zablokowany, a do Polski będzie docierać tanie mięso z innych krajów Unii.

ASF przyszło z Rosji

Na Białorusi ze spokojem przyjęto informację o znalezieniu w Polsce dzika zarażonego wirusem afrykańskiego pomoru świń. Sama Białoruś już od roku czasu walczy z tą zaraźliwą dla zwierząt chorobą.
Media zwracają uwagę, że afrykański pomór świń w naszym regionie najpierw w 2007 roku pojawił się w Rosji. Latem ubiegłego roku oficjalnie potwierdzono dwa ogniska tej choroby u świń na Białorusi. W tym czasie w Rosji notowano już 85 ognisk tej choroby. W styczniu tego roku Litwa poinformowała o znalezieniu dwóch martwych dzików. Podobnie jak obecnie w Polsce, dziki litewskie zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń znaleziono blisko białoruskiej granicy.

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w Polsce

TVP/x-news

Ceny wieprzowiny nie przestają spadać. Możliwe zwolnienia w branży mięsnej

TVP/x-news

abo