Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 15.05.2014

Urzędy pracy po nowemu: pracę znajdziesz łatwo i szybko

Od 27 maja urzędy pracy będą funkcjonowały na nowych zasadach. Bezrobotni będą traktowani indywidualnie przez specjalnego doradcę zawodowego, który będzie wynagradzany za skuteczność.
Posłuchaj
  • O tym co zmieni się w urzędach pracy od 27 maja rozmawia Sylwia Zadrożna gośćmi audycji Po pierwsze ekonomia
Czytaj także

Nowe prawo wprowadza dużo zmian w zasadach działania "pośredniaków". Założenia są takie, że bezrobotni będą mogli liczyć na skuteczniejszą pomoc.

Trzy grupy bezrobotnych

Bezrobotni będą dzieleni na trzy grupy. W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalnego wsparcia. W drugiej Ci wymagający pomocy w postaci szkoleń i staży. W trzeciej zaś osoby, które są oddalone od rynku pracy.

Takie profilowanie bezrobotnych ułatwi im wejście na rynek pracy uważa wiceminister Jacek  Męcina. - Osoba, która zgłosi się do urzędu pracy będzie miała osobisty profil pomocy i to w krótkim czasie po rejestracji. Ten profil pozwoli zaplanować indywidualny plan działania, który powinien doprowadzić do zatrudnienia – wyjaśnia wiceminister. - Jeśli będzie to osoba bezrobotna, której brak kwalifikacji na lokalnym rynku pracy, to w tym indywidualnym planie działania będzie sformułowany cel by  podnieść kwalifikacje, bądź przekwalifikować taką osobę.

Sprawdzony algorytm

W ten sposób bezrobotni szybciej i łatwiej odnajdą się na rynku pracy. Te rozwiązaniu, choć jeszcze nie poparte prawem były już stosowane z sukcesem na przykład w Siedlcach. - My dla naszych potrzeb musieliśmy oznakować bezrobotnych, by dopasować potencjalnych pracowników do potrzeb rynku pracy – tłumaczy Violetta Jakimiuk zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach.

Teraz takie profilowanie będzie obowiązkowe w całym kraju.

Indywidualny doradca

Nowe przepisy nakładają też na urzędy pracy obowiązek wyłonienia doradcy, który od rejestracji będą towarzyszył bezrobotnemu. Taka sama zasada zostały przyjęta w kwestii pracodawców, oni też będą obsługiwani przez jednego pracownika urzędu pracy. - Nasze placówki  mogą być nie przystosowane przestrzennie do nowych zasad. Rozmowa z doradcą powinna być bardziej intymna, tymczasem prawie wszystkie urzędy pracy mają przestrzenie otwarte. U nas jeden urzędnik zajmuje się 500 bezrobotnymi -  zauważa Hanna Huszcza, rzeczniczka urzędu pracy w Łomży.

Bony na zasiedlenie

Ustawa wprowadza dodatkowe ułatwienia dla osób młodych, takie jak bony stażowe czy bony na zasiedlenie. Dysponujemy całym wachlarzem instrumentów, które włączają indywidualną aktywność młodego człowieka. Zaliczamy do nich bony na staże, ale także w przypadku znalezienia pracy poza miejsce zamieszkania można starać się o bon zasiedleniowy – tłumaczy Jacek Męcina.

Urzędy pracy będą wynagradzane za efekty ich działań.

Sylwia Zadrożna, abo