Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 20.06.2014

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski zawieszona

Komisja Europejska ocenia, że Polska jest na dobrej do redukcji deficytu finansów publicznych poniżej dozwolonego poziomu 3 procent PKB.
Budynek Berlaymont - siedziba Komisji EuropejskiejBudynek Berlaymont - siedziba Komisji EuropejskiejKomisja Europejska

Jest formalna zgoda na zawieszenie procedury nadmiernego deficytu przeciwko Polsce. Unijni ministrowie finansów na spotkaniu w Luksemburgu przyjęli do wiadomości zalecenia Brukseli. Podzielili tym samym argumenty Komisji Europejskiej, która kilka tygodni temu poinformowała, że Polska jest na dobrej drodze do redukcji deficytu finansów publicznych poniżej dozwolonego poziomu 3 procent PKB.

Bruksela prowadziła procedurę przeciwko Polsce od pięciu lat. Oznaczało to nadzór Komisji Europejskiej i monitorowanie działań rządu dotyczących uzdrawiania finansów publicznych. Na redukcję nadmiernego deficytu Warszawa ma czas do końca przyszłego roku i wtedy - jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego - Komisja Europejska zamknie procedurę przeciwko Polsce. Teraz zrobiła to wobec sześciu kolejnych krajów. A zatem liczba państw przeciwko którym prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu spadła ostatnio do 11 z 24.

”Litwa  może wejść do eurolandu od 1 stycznia 2015 r.”

Ministrowie finansów krajów UE zamknęli procedury nadmiernego deficytu wobec Belgii, Czech, Danii, Holandii, Austrii i Słowacji potwierdzając, że kraje te obniżyły swoje deficyty poniżej limitu 3 proc. PKB, określonego w Traktacie z Maastricht. Rada UE (ministrowie) przypomniała, że duża liczba procedur została uruchomiona w następstwie globalnego kryzysu finansowego i recesji w latach 2008 i 2009

Ministrowie finansów strefy euro w czasie posiedzenia ministrów finansów wszystkich krajów UE przyjęli w piątek rekomendację w sprawie przyjęcia Litwy do strefy euro od 1 stycznia 2015 r. Ocenili, zgodnie z analizą Komisji Europejskiej, że Litwa spełnia warunki potrzebne do przyjęcia wspólnej waluty. Teraz propozycja ta zostanie "skierowana do dyskusji w Radzie Europejskiej i do zaopiniowania przez Parlament Europejski, zanim zostanie podjęta decyzja" - czytamy w informacji Rady UE.

Ministrowie finansów przyjęli też w piątek opublikowane przez Komisję Europejską na początku czerwca rekomendacje gospodarcze dla poszczególnych krajów UE w ramach tzw. semestru europejskiego. Polsce zaleca się m.in. większe wysiłki na rzecz zmniejszenia bezrobocia młodych, włączenie rolników do powszechnego systemu emerytalnego, skuteczną realizację projektów kolejowych i przyspieszenie budowy połączenia gazowego z Litwą.

Ponadto Komisja i ministrowie finansów zalecają Polsce wzmocnienie strategii budżetowej, aby "zapewnić trwałą korektę nadmiernego deficytu do 2015 r.". I tak, Polska ma zminimalizować cięcia w inwestycjach pobudzających wzrost gospodarczy, lepiej ukierunkować politykę społeczną, poprawić opłacalność wydatków i efektywność sektora opieki zdrowotnej, zwiększyć bazę podatkową, a także poprawić przestrzeganie przepisów prawa podatkowego. KE wśród rekomendacji wymieniła też ustanowienie niezależnej rady budżetowej.

IAR/PAP/agkm

''