Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 27.06.2014

Rosja grozi: będziemy bronić swojej gospodarki

Rosja podejmie wszelkie niezbędne działania, by chronić swoją gospodarkę. Tak na podpisanie umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską przez Tbilisi, Kiszyniów i Kijów reaguje Moskwa.
Moskwa, KremlMoskwa, KremlMewes/Wikimedia Commons/CC

W Brukseli podpisano w piątek umowy z Mołdawią i Gruzją oraz część handlową porozumienia z Ukrainą . Kijów polityczne rozdziały podpisał już w marcu.
Jak oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jeśli Rosja stwierdzi, że podpisane umowy mają negatywny wpływ na rosyjską gospodarkę, to "podejmie stosowne działania".

Rosja mówi o poważnych konsekwencjach

W podobnym duchu wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin. On z kolei użył sformułowania "poważne konsekwencje". Dodał jednak, że "podpisanie tego rodzaju dokumentów jest oczywiście suwerennym prawem każdego państwa".
Podczas uroczystości w Brukseli prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił: - To być może to najważniejszy dzień dla mojego kraju od czasu uzyskania niepodległości. Przez ostatnie miesiące musieliśmy zapłacić bardzo wysoką cenę, żeby móc zrealizować europejskie marzenia.

Źródło: ENEX/x-news

W czwartek szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział, że 11 lipca w Brukseli odbędą się trójstronne rozmowy polityczne między Unią Europejską, Ukrainą a Rosją o konsekwencjach wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Mają one służyć rozwianiu obaw Moskwy, która uważa, że stowarzyszenie między Unią a Ukrainą zaszkodzi rosyjskim interesom gospodarczym.
W piątek Gruzja i Mołdawia zawarły w Brukseli porozumienia o stowarzyszeniu z Unią Europejską. Natomiast Ukraina i UE podpisały drugą część umowy stowarzyszeniowej, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, a także współpracy w dziedzinie gospodarki, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Polityczną część porozumienia Kijów i Bruksela podpisały w marcu, co miało być sygnałem wsparcia dla ukraińskich władz w czasie rosnących napięć w stosunkach Ukrainy z Rosją.
Umowy stowarzyszeniowe mają pogłębić współpracę polityczną tych trzech krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską oraz stopniowo zintegrować ich rynki z unijnym. Nie zawierają one jednak obietnicy przyjęcia trzech państw do UE w przyszłości.

IAR/PAP, awi