Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 01.08.2014

Sankcje UE wobec Rosji już obowiązują. Kto odczuje je najbardziej?

Od piątku zaczynają obowiązywać unijne sankcje gospodarcze przeciwko Rosji. To kara za wspieranie separatystów i destabilizowanie sytuacji na Ukrainie. Sankcje obejmą sektor obronny, kapitałowy, oraz nowoczesnych technologii. W czwartek, po publikacji przepisów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej okazało się, że Wspólnota uderzyła w pięć najważniejszych banków w Rosji.
Flaga RosjiFlaga RosjiGlow Images

Główny, rosyjski bank państwowy - Sberbank, VTB, bank Gazpromu, Rosyjski Bank Rozwoju i Rosyjski Bank Rolny będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych w Unii.

Od piątku obowiązuje zakaz inwestowania w akcje i obligacje tych banków. Ich filie w unijnych krajach nie zostały objęte sankcjami, ale będą miały zakaz występowania w imieniu spółek-matek.

- To jest minimum, na jakie unijne kraje mogły się zgodzić, ale bardzo symboliczna decyzja i będzie miała dla Rosji konsekwencje - powiedział Polskiemu Radiu, ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Karel Lannoo. Bo uderza w podstawy długofalowego rozwoju Rosji.

Nie będzie nowych kontraktów zbrojeniowych i technologicznych

Ponadto, od piątku obowiązuje zakaz sprzedaży nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania - cywilnego i wojskowego, na przykład komputerów wielkiej mocy. Unia wstrzymuje też dostawy technologii i sprzętu wykorzystywanego w przemyśle naftowym. Chodzi o rury, pompy, platformy czy wieże wiertnicze, które Rosja może wykorzystywać do wydobycia ropy ze złóż arktycznych. Ale podobnie jak embargo na dostawy broni i sprzętu wojskowego, dotyczyć ma to tylko nowych kontraktów.

Sankcje nałożone na razie na rok

Unijne sankcje będą obowiązywać przez rok, z możliwością przedłużenia. W każdej chwili będą mogły także być zaostrzone. Pierwszy ich przegląd zaplanowano na koniec października.

Sankcje są sektorowe i zostały uzgodnione na podstawie propozycji przygotowanych przez Komisję Europejską.

Chodziło o ograniczenie do minimum kosztów po stronie państw członkowskich.

Robert Zmiejko, zakład polityki gospodarczej SGH: sankcje skrojone pod europejski kryzys.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

UE oszczędziła najważniejsze dla Rosji sektory

Wspólnota nie uderzyła w najważniejsze dla Moskwy sektory - handlowy i gazowy, bo straty unijnych krajów byłoby o wiele większe.

To nie jest strzał, który rozłoży Rosję na łopatki - przyznają unijni dyplomaci. Podkreślają jednak, że sankcje mają uderzyć w podstawy długofalowego wzrostu gospodarczego Rosji, która ma problemy z produktywnością i jest uzależniona od dostaw nowoczesnych technologii.

Embargo na owoce i warzywa z Polski

Również od 1 sierpnia zacznie obowiązywać rosyjskie embargo na niektóre owoce i warzywa produkowane w Polsce.
Służby sanitarne Rosji poinformowały, że zakazem importu zostaną objęte polskie jabłka oraz wszystkie rodzaje kapusty, w tym również kalafiory.

Rosyjskie embargo na owoce i warzywa: kto naprawdę na tym straci >>>

W opinii niezależnych komentatorów, Moskwa w ten sposób reaguje na ogłoszone przez Unię Europejską sankcje gospodarcze. Podobne restrykcje w handlu produktami spożywczymi mają dotknąć również inne kraje Unii Europejskiej.

Źrodło: TVP/x-news

IAR, awi