Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 07.08.2014

Prawo zamówień publicznych: 15 poprawek Senatu do noweli ustawy

Piętnaście poprawek do przygotowanej przez PO noweli Prawa zamówień publicznych zgłosił Senat w czwartkowym głosowaniu. Jedna z nich dotyczy okresu, w którym będzie można renegocjować kontrakt z powodu m.in. wzrostu płacy minimalnej czy oskładkowania umów-zleceń.
Prawo zamówień publicznych: 15 poprawek Senatu do noweli ustawyGlow Images/East News

Większość zmian do noweli, proponowanych przez Senat, ma charakter doprecyzowujący. Rekomendowała je senacka komisja gospodarki narodowej. Teraz nowela wróci do Sejmu.
Poprawka dotycząca renegocjacji wartości kontraktu
Sprawozdawca komisji, senator PO Stanisław Jurcewicz zwrócił uwagę na poprawkę dotyczącą renegocjacji wartości kontraktu. Według wersji sejmowej do takiej renegocjacji mogłoby dojść w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej noweli. Natomiast zgodnie z propozycją Senatu będzie można to zrobić w ciągu 30 dni od wejścia w życie przepisów dokonujących zmian w: stawkach podatku od towarów i usług, wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu albo wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, jeżeli - jak czytamy w ustawie - "zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania przez wykonawcę zamówienia publicznego".
Uzasadnienie ustalenia ceny jako jedynego kryterium
Zgodnie z nowelą zamawiający, który ogłasza przetarg i ustali cenę jako wyłączne kryterium, będzie musiał uzasadnić taką decyzję. Chodzi o to, by rozpisujący przetargi odważniej określali ich kryteria.
Teraz bowiem kryterium ceny stosuje się głównie z obawy przed zarzutami o niegospodarność lub korupcję. W praktyce nabywane są usługi czy towary o najniższej wartości, niezależnie od ich jakości czy późniejszych wysokich kosztów eksploatacyjnych.
W noweli zapisano także wymóg wobec oferentów, by w uzasadnionych przypadkach zatrudniali pracowników na umowy o pracę.
Wyższe płace i etaty dla firm wygrywających przetargi >>>
Ustawa zakłada też, że prezes Urzędu Zamówień Publicznych ma przygotowywać i upowszechniać wykazy dobrych praktyk i tworzyć wzorce, z których mogliby korzystać zamawiający. Przepisy nakładają też na oferenta obowiązek wykazania, że proponowana przez niego cena nie jest rażąco niska - jeżeli zamawiający uzna, że cena jest dumpingowa, to oferent ma udowodnić, że tak nie jest. Nowelizacja przewiduje waloryzowanie wartości kontraktów - zawartych na okres dłuższy niż rok - w sytuacjach, na które strony umowy nie mają wpływu. Chodzi m.in. o wzrost płacy minimalnej, VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

PAP, awi