Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 11.10.2014

Walka z wykluczeniem cyfrowym: 3 mln zł z UE na komputery i dostęp do Internetu

Bez komputera podłączonego do sieci żyć się już nie da. Do takiego wniosku doszły władze Giżycka na Mazurach i pozyskały prawie 3 miliony złotych z funduszy unijnych, za które kupią komputery dla swoich mieszkańców.
Kobiety przy komputerzeKobiety przy komputerzeGlow Images
Posłuchaj
  • O walce z wykluczeniem cyfrowym mówili w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości: burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, kierownik biblioteki w Olsztynie Jacek Smółka oraz mieszkańcy tych miast /Andrzej Piedziewicz, Polskie Radio/
Czytaj także

Program obejmie 350 rodzin, które oprócz sprzętu dostaną też na 5 lat bezpłatny dostęp do Internetu oraz zostaną przeszkolone, by móc z niego korzystać. Wszystko w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym. Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska przekonuje, że w obecnych  czasach komputer stał się dobrem pierwszej potrzeby.

- Szczególnie młodzi ludzie, ale też coraz więcej starszych, mówią, że nie wyobrażają sobie życia bez komputera. Z Internetu można się wszystkiego dowiedzieć, począwszy od przepisu na ciasto, skończywszy na jakiś istotnych pomocach naukowych. Przez Internet można już wiele załatwiać, np. kupić bilet na pociąg – mówi burmistrz.

Projekt obejmie najbardziej potrzebujących
Giżycki projekt obejmie  przede wszystkim tych, którzy sami nie są w stanie kupić komputera i dostępu do sieci - będą to osoby samotnie wychowujące dzieci, niepełnosprawne oraz osoby po 50. roku życia.
Mieszkańcy Giżycka też potwierdzają, że dostęp do sieci stał się czymś niezbędnym.

Ciągła popularność publicznych punktów dostępu do sieci

Nie tylko w Giżycku tzw. wykluczenie cyfrowe wciąż jest problemem. Wskazuje na to chociażby ciągła popularność publicznych punktów dostępu do sieci w innych miastach, np. w Olsztynie. Jego mieszkańcy często korzystają w sieci w bibliotece Planeta 11.

Internet bywa tam bardzo cennym źródłem informacji chociażby dla osób poszukujących pracy.

- Można wysyłać e-maile za darmo, nie trzeba jeździć, tracić czasu i pieniędzy – mówi bezrobotna, korzystająca z dostępu do sieci w olszyńskiej bibliotece.

Jak twierdzi kierownik biblioteki Planeta 11 Jacek Smółka, stanowiska komputerowa nie są wprawdzie aż tak oblegane jak kilka lat temu, ale jednak wciąż są chętni na korzystanie z nich.

- Praktycznie nie ma godziny, żeby ktoś nie chciał z Internetu skorzystać, choć to też się zmienia. Widać, że parę lat temu były jeszcze kolejki do poszczególnych stanowisk, teraz już ich nie ma, ale osoby cały czas korzystają z komputerów w bibliotece – mówi Smółka.
Dziś choć  wykluczenie w Polsce maleje, to ciągle jest spore. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, prawie jedna trzecia polskich rodzin nadal nie ma dostępu do sieci. Ten odsetek jest zbliżony w miastach i na wsi. Nie różni się też specjalnie w poszczególnych częściach kraju. Prawdziwą granicę wykluczenia cyfrowego wyznacza natomiast wiek. Spośród osób po 55. roku życia aż 2/3 nie korzysta z Internetu. W skali kraju to aż 7 mln osób.

Andrzej Piedziewicz, awi